RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • Europe - EN
  • Over ons
  • Contact
  • Inloggen
  • Abonneren
  • News
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • RetailDetail Plus
  • Events
  • Hunts
  • Advertising & Partnerships
    • EVENT PARTNERSHIPS
    • PRINT ADVERTISING
    • ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • RetailHub
    • The Loop
    • Event- & Workshopruimtes
    • Virtuele tour
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • Europe - EN
  • Over ons
  • Contact
  • Inloggen user
  • News
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • RetailDetail Plus
  • Events
  • Hunts
  • Advertising & Partnerships
    • EVENT PARTNERSHIPS
    • PRINT ADVERTISING
    • ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • RetailHub
    • The Loop
    • Event- & Workshopruimtes
    • Virtuele tour
  • Inloggen
  • Abonneren
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
  • Bedrijven DelhaizeIntermarchéMestdaghNestléPepsiCoProcter & Gamble
  • Onderwerpen Filet PurFMCG
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Filet Pur: Niks crisis!

icon
Food21 oktober, 2022
Shutterstock.com

Zijn de giganten van de FMCG-industrie immuun voor de crisis, of komen er barstjes in het hoeraverhaal? Moeten we het risico op een shake-out in de foodretail toejuichen? Is champagne te goedkoop en zijn groenten en fruit te duur? Filet Pur beantwoordt uw prangende vragen!

Listig vermomd

Veel van de belangrijkste beslissingen worden genomen door mensen die niet gehinderd worden door ook maar de minste expertise terzake. Politici bijvoorbeeld, die in het beste geval een rechtendiploma hebben en in het ergste geval een diploma economie. Economie is uiteindelijk slechts een soort bijgeloof, listig vermomd als wetenschap. Een amalgaam aan tegengestelde meninkjes waar je niks mee kan aanvangen, waardoor we onvermijdelijk van de ene economische malaise in de andere vallen.

Jammer genoeg heeft ook onze minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid Frank Vandenbroucke een diploma economie. Meer dan één zelfs, wat het nog erger maakt. Tot overmaat van ramp heeft de man enkel het beste met ons voor. Goede bedoelingen, u weet waar dat toe leidt: tot miserie en doffe ellende. Nu wil de minister dus de btw op groenten en fruit afschaffen, van zes naar nul procent. Omdat mensen gezonder moeten eten.

Ver springen

Op dat laatste punt heeft hij overschot van gelijk, maar zal het helpen? Het korte antwoord luidt: dit slaat werkelijk nergens op. En eigenlijk zegt hij dat zelf ook: een gemiddeld Vlaams gezin besteedt jaarlijks ongeveer 1000 euro aan groenten en fruit. Zes procent van 1000 euro: daar gaan we ver mee springen als we elke maand meer dan 500 euro aan energie moeten betalen.

Bovendien gaan de prijzen voor groenten en fruit wellicht niet dalen na die btw-verlaging. Zo werkt dat immers niet, maar dat kan Vandenbroucke als econoom natuurlijk niet weten. De kans is groot dat de retailers die zes procent gewoon in hun zak steken, ze kunnen het goed gebruiken. Een maatregel die de overheid geld kost, de consument niks opbrengt en de volksgezondheid niet ten goede komt, maar die de minister wél media-aandacht opleverde, wat moeten we daarvan denken?

Geen half werk

Pas op, hij is niet de enige: in andere landen ligt dezelfde sympathieke maatregel op tafel. In het heerlijk heldere Nederland moet een commissie wél eerst wetenschappelijk gaan definiëren wat we precies onder groenten en fruit mogen verstaan. Daar zullen ze minstens een jaar mee bezig zijn. Ik ben erg benieuwd naar de uitkomst. Eindelijk zullen we het weten! Maar kijk: dàt is dus doortastend regeren. Hollanders en half werk, dat matcht nu eenmaal niet.

Dat politici liever belastingen verlagen dan verhogen is niet verwonderlijk. Maar de harde waarheid is dat gezonde voeding niet te duur is. Verre van zelfs. Vraag maar aan de boer. Ongezonde voeding is véél te goedkoop, dàt is het probleem. Zonder nadenken gooien we diepvriespizza’s, potten choco, koekjes, snackrepen, charcuterie, frisdrank, gemengd gehakt en kroketten in onze winkelkar. Kost amper iets, staat vaak in promo en is gewoonweg onweerstaanbaar. Zelfs de champagne is bijna gratis – bij Delhaize dan toch, deze week. Dan zou je wel gek zijn om nog water te drinken, toch?

Volksopstand

Er is uiteraard geen enkele politicus te vinden die het risico wil lopen om een forse prijsverhoging door te duwen op geraffineerde lekkernijen, die op het volksgezondheidsbudget wegen omdat ze van vet, zout en suiker overlopen en verder niet de minste voedingswaarde bevatten. De enige gedragsverandering die je daarmee riskeert, is een volksopstand. En de toorn van de industrie, die zich niet wil laten betuttelen.

Voorlopig gaat het met die industrie overigens bijzonder goed. Na die schitterende resultaten van PepsiCo vorige week – mensen besparen inderdaad niet op die ondanks forse prijsverhogingen nog veel te goedkope chips en frisdrank – kwam deze week ook Nestlé pronken met een meer dan degelijk rapport. Crisis? Niks crisis!

Niet immuun

“We hebben de prijzen met 7,5% kunnen verhogen”, meldden ze trots. Heeft de consument daar één KitKat minder om gegeten? Ging de verkoop van La Laitière-chocomousse ook maar een half procentje naar beneden? Welnee! Het zijn dus “verantwoorde” prijsverhogingen volgens CEO Mark Schneider, die er naar eigen zeggen naar streeft producten betaalbaar te houden, maar wel moet rekening houden met de belangen van àl z’n stakeholders. Lees: toch vooral de beurs.

Blijven die multinationals ermee wegkomen? Het is maar de vraag. Ook Procter & Gamble wist de prijzen met 9% te verhogen, maar daar zagen ze de volumes toch al met 3% dalen. “De consument wordt afgeschrikt door die prijsverhogingen,” klinkt het. En dus worden de vooruitzichten verlaagd. Dat zijn ze ginder in Cincinnati nochtans niet gewend. Het is een eerste signaal dat ook de giganten van de FMCG-industrie niet immuun zijn voor de crisis. Wat hadden ze eigenlijk gedacht?

Doe de shake-out

Al zullen de eerste slachtoffers van de hyperinflatie toch aan de andere kant van de tafel moet worden gezocht: bij de retailers. Niet zozeer bij de hoofdkantoren, die zich opmaken voor het Grote Najaarstornooi Armworstelen dat er nu aankomt. Wel bij hun arme franchisenemers, die net als de gezinnen die bij hen over de vloer komen, de energiefactuur niet meer kunnen betalen. Komt die lang verwachte en eigenlijk ook hoognodige shake-out er dan toch aan?

Het gonst alleszins van de geruchten. Ondernemers die de wanhoop nabij zijn, zouden wel eens geneigd kunnen zijn om snel eieren voor hun geld te kiezen. En er zitten enkele ambitieuze nieuwkomers op vinkenslag om hen uit de nood te helpen. Maar de overnameprijzen gaan wel dalen, is de verwachting.

Warm najaar

Er komen zeker nog een pak overtollige winkels van Mestdagh op de markt ook, weliswaar in de voor Hollanders minder aantrekkelijke Franstalige regio. De Musketiers hebben alvast een meester-saneerder weer aan boord gehaald. Dat belooft. Hij zal werk hebben, want de vakbonden zien een overgang van die geïntegreerde en goed gesyndiceerde Carrefour-filialen naar het bijzonder zelfstandige Intermarché-concept uiteraard niet zitten. Ook van die kant belooft het dus een warm najaar te worden.

Wat enkel goed is voor die energiefactuur, dat dan weer wel. Zo houden we toch nog wat kleingeld over voor een paar flessen van die goedkope bubbels. De hele champagnesector staat op z’n achterste poten, maar daar trekken ze zich in Kobbegem helemaal niks van aan. U wel misschien? Ik ben al onderweg! Tot volgende week!

Blijf op de hoogte

Ontvang onze gratis nieuwsbrieven en mis het laatste retailnieuws niet.

Abonneren
logo

Zijn de giganten van de FMCG-industrie immuun voor de crisis, of komen er barstjes in het hoeraverhaal? Moeten we het risico op een shake-out in de foodretail toejuichen? Is champagne te goedkoop en zijn groenten en fruit te duur? Filet Pur beantwoordt uw prangende vragen!

Meer Food
Bekijk meer
  • icon
    Food29 november, 2023
    Vaarwel meeneemkoffie, hallo hamburger: hoe de Belg bespaart op eten en drinken

    Minder sushi, meer naar de frituur. Meer boodschappen voor de dag zelf en goedkoper op restaurant. Zo passen Belgische consumenten zich aan een wereld post-corona en van hoge inflatie aan.

  • icon
    Food29 november, 2023
    [Interview] Plantaardig vlees voor carnivoren: Redefine Meat stapt naar de retail

    Redefine Meat, producent van plantaardige producten voor vleeseters, zet de stap van de horeca naar de retail: in de Benelux is het merk voortaan verkrijgbaar bij Crisp en Albert Heijn online. “We gaan de koe verslaan”, zegt topman Edwin Bark.

  • icon
    Food28 november, 2023
    Waarom Walmart wint van Amazon in de online boodschappenstrijd

    Tot vijf jaar geleden was Amazon nog marktleider voor online boodschappen in de VS, maar intussen heeft Walmart de koppositie autoritair overgenomen en wordt de voorsprong steeds groter. Wat is er gebeurd?

Meest gelezen
  • icon

    Food7 november, 2023

    Waarom het vlees bij Colruyt nu op donkergrijze schaaltjes ligt

  • icon

    Food16 november, 2023

    [Analyse] Merkpositionering Delhaize krijgt rake klappen

  • icon

    Food15 november, 2023

    Stakingen in magazijnen Aldi, Colruyt en Delhaize

  • icon

    Algemeen30 oktober, 2023

    EuroDreams, het nieuwe spel van de Nationale Loterij, brengt jongere doelgroep naar de winkel

Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
footer-logo
RetailDetail, de leidende b2b-retailcommunity in de Benelux, houdt retailprofessionals up-to-date met online en offline publicaties, evenementen, retailhunt inspiratiereizen en het unieke co-creatieplatform retailhub, waar retailers en hun leveranciers de toekomst van het winkelen kunnen ervaren.
Postadres:
Kolveniersstraat 7 bus 26 2000 Antwerpen
Bezoekadres:
Stadsfeestzaal – Meir 78 2000 Antwerpen
Hoe bereik je ons:
Routebeschijving
© 2023 RetailDetail
algemene voorwaarden | privacy policy
+32 3 500 89 59 info@retaildetail.be
Wij gebruiken cookies op onze website om u de meest relevante ervaring te geven door het onthouden van uw voorkeuren en herhaalde bezoeken. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met het gebruik van ALLE cookies.
Alles accepterenCookie SettingsReject All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Functional & Necessary
Altijd ingeschakeld
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDuurOmschrijving
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics & Advertisement".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Functional & Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance & Others".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Analytics & Advertisement
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Performance & Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
OPSLAAN & ACCEPTEREN