RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Coronavirus maakte grote FMCG-merken nog groter

icon
Food21 mei, 2021

Coca-Cola bleef ook in 2020 het grootste merk ter wereld, maar Dettol, Lifebuoy en Vim zijn de onbetwiste winnaars van de lockdown. Shoppers grepen tijdens de pandemie terug naar de merken die ze het best kenden en dat effect speelt nog sterker online.

 

Opmerkelijke heropleving

Elk jaar publiceren de onderzoekers van Kantar Worldpanel hun lijst van de vijftig populairste wereldmerken. Voor de negende editie van hun Brand Footprint studie namen ze 23.500 merken onder de loep in 54 markten die 73% van de wereldbevolking vertegenwoordigen en goed zijn voor 89% van het mondiale bruto binnenlands product. Voor elk merk onderzochten ze hoeveel gezinnen het wereldwijd kopen, en hoe vaak. De score drukken ze uit in ‘Consumer Reach Points’ of CRP’s: het aantal gezinnen in een land vermenigvuldigd met het percentage gezinnen dat merk X koopt, vermenigvuldigd met het aantal interacties met dat merk gedurende een jaar.
 

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Wat blijkt? De impact van de coronacrisis was uiteraard groot. In de jaren 2017, 2018 en 2019 was de volumegroei in de FMCG-sector gezakt tot zowat 2 tot 3 procent per jaar. Maar in 2020 volgde er een opmerkelijke heropleving met een groei van 10%. 29 van de 50 grootste wereldmerken kenden dan ook een groei van de thuisconsumptie in 2020, het grootste aantal in het bestaan van de Brand Footprint, die voor het eerst verscheen in 2013. Niet alle categorieën profiteerden van de pandemie: voedingsmerken groeiden het sterkst, verzorgingsmerken het minst. De buitenhuisconsumptie kende logischerwijs een sterke daling.

 

Penetratie als groeimotor

88% van de winnende merken, wonnen door meer shoppers aan te trekken. In 2019 was dat 84%. Penetratie blijft de belangrijkste groeimotor. Het onderzoek wees ook uit dat grote merken (met een wereldwijde penetratie van meer dan 30%) sterker groeien, wat erop wijst dat shoppers tijdens de pandemie teruggrepen naar de merken die ze het best kenden. Dat effect speelt nog sterker online: e-commerce bevoordeelt vooral de grote, bekende merken.
 

De hitparade van wereldmerken is relatief stabiel. Over de laatste vijf jaar behielden 44 merken hun positie in de top 50. Negen merken behielden hun plaats in de top tien. Dit jaar was er in de hele top 50 slechts één nieuwkomer: het Amerikaanse Campbell’s. Vier merken wisten de afgelopen vijf jaar met tien of meer plaatsen te stijgen in de rangschikking: Brooke Bond, Close-Up, Dettol en Vim. Slechts drie merken uit de oorspronkelijke top 50 in 2013 slaagden er sindsdien in om elk jaar opnieuw te groeien: Dove, Vim en Dettol.

 

De toppers

Coca-Cola en Colgate blijven de top tien van de wereldmerken aanvoeren, maar ‘eeuwige derde’ Maggi moet z’n plaats afstaan aan Lifebuoy, het handzeepmerk van Unilever. Dettol, Lifebuoy en Vim zijn de grote winnaars van de lockdown: zij kenden wereldwijd vorig jaar de sterkste groei in penetratie. Dettol kende afgelopen jaar zelfs de sterkste groei in penetratie ooit. Het merk wist 69 miljoen nieuwe consumenten aan te trekken. Het verband met de coronapandemie ligt voor de hand. Ook Maggi, Oreo en Heinz mochten een mooie groei optekenen, gevolgd door Palmolive, Lay’s, Barilla en Coca-Cola.
 

Ook online is Coca-Cola het meest gekozen merk. Opmerkelijk maar niet geheel verrassend is de sterke onlinegroei voor snackmerken als Lay’s en Oreo. De hele wereld begon wat meer te snoepen in tijden van lockdown, en bestelde dus ook meer lekkernijen online…

De grootste FMCG-merken

De FMCG-merken die het vaakst online worden gekocht

 

De sterkste groeiers

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food23 september, 2026
    Ahold Delhaize, Lidl en Biedronka bieden op Centraal-Europese Tesco-winkels

    Nu Tesco het continent wil verlaten om zich te concentreren op zijn thuismarkt, dagen geïnteresseerden op om de activiteiten van de Britse marktleider in Centraal-Europa over te nemen.

  • icon
    Food23 september, 2026
    Fusie creëert pizzagroep van één miljard euro

    European Pizza Group, de eigenaar van pizzamerken Wagner en Buitoni, gaat fuseren met de Britse pizzaproducent Crosta Mollica. Samen vormen ze een groep met een omzet van 1 miljard euro.

  • icon
    Food23 september, 2026
    Blikjes trekken Gimber uit de rode cijfers

    Gimber heeft na enkele moeilijke jaren de weg naar winst gevonden. Het Belgische merk voor gemberdrankjes snoeide in de kosten en exportmarkten, terwijl blikjes en nieuwe smaken de groei aanjagen.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food1 september, 2026
    Grootste Vlaamse bakkersketen zou te koop staan
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Food8 september, 2026
    [Interview] “Retail is topsport!” (Els Lagrou, Albert Heijn België)
  • icon
    Food14 september, 2026
    Aldi België introduceert on-the-go-aanbod onder de vijf euro
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail