RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Jorg Snoeck
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

“We riskeren een terugkeer naar cichorei”

icon
Food10 april, 2020

De toeleveringsketens staan onder druk door de coronacrisis: de invoer van verse groenten en fruit hapert nu al, en op langere termijn kunnen sommige toeleveringsketens zelfs volledig verbroken worden, waarschuwt Fairtrade Belgium. Drinken we straks weer cichorei in plaats van koffie?

 

17% van de voedselinvoer

Jaarlijks drinken Belgen meer dan zeven miljard kopjes koffie, maar als we niet opletten, riskeren we binnenkort weer cichorei te moeten drinken. Dat zegt Charles Snoeck van Fairtrade Belgium, die waarschuwt voor de gevolgen van de pandemie op de wereldwijde toeleveringsketens. “Het vermogen van ons economische systeem om aan onze behoeften te voldoen en om resistent te zijn voor toekomstige schokken (gezondheid, economie, klimaat) zal afhangen van de veerkracht van onze toeleveringsketens en de mensen die ze onderhouden”, aldus Snoeck. 

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

 

In 2018 kwam 17% van de voedselinvoer in België uit ontwikkelingslanden, voornamelijk uit Sub-Saharaans Afrika en Latijns-Amerika en meestal geproduceerd door kleine familiale landbouwstructuren en seizoenarbeiders, van wie de meesten in een situatie van armoede leven. Er is geen vangnet voor de aanstormende economische crisis en het risico op besmetting en sterfte is er hoger.

 

Sterke wederzijdse afhankelijkheid

Het risico van schendingen van de mensenrechten neemt in deze omstandigheden snel toe, argumenteert Snoeck: wanneer werkgelegenheid schaars wordt of het inkomen daalt, is er een groter risico dat werknemers onrechtmatige arbeidsvoorwaarden accepteren. Ook dreigen oogsten verloren te gaan, door ziekte maar vooral door lockdown-maatregelen, gehinderd transport en het tekort aan containers voor zendingen.

 

“We mogen de ogen niet sluiten voor de sterke wederzijdse afhankelijkheid van onze voedselsystemen”, klinkt het. “Onze supply chains zijn uiteindelijk zo sterk als hun zwakste schakel. Daarom is het van fundamenteel belang om een herstelplan op te stellen dat rekening houdt met de meest kwetsbare economieën.” De Verenigde Naties voorziet al een historisch steunpakket van 2,5 biljoen dollar voor landen in ontwikkeling.

 

Fairtrade Belgium roept bedrijven en overheidsinkopers daarom op om, zelfs in tijden van crisis, te blijven vasthouden aan de universele waarden van mensenrechten. Bij het opstellen van stimuleringspakketten, vraagt de organisatie er bovendien voor te zorgen “dat de economie op een duurzame en eerlijke manier wordt herbouwd”.

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food22 september, 2026
    Aldi België stunt opnieuw met kunst: 24,99 euro voor een werk van prinses Delphine

    Niet voor het eerst pakt Aldi in België uit met een exclusief kunstwerk voor een lage prijs: shoppers kunnen zaterdag een reproductie van prinses Delphine van Saksen-Coburg bemachtigen.

  • icon
    Food22 september, 2026
    Lidl rolt Scan & Go nu ook uit in Frankrijk

    Na België en Duitsland krijgt nu ook Frankrijk de Scan & Go-functie in de Lidl Plus-app. Klanten kunnen er hun boodschappen met hun smartphone scannen en vervolgens via een aparte kassa afrekenen. Lidl zet de dienst meteen in bij elke nieuwe winkel.

  • icon
    Algemeen18 september, 2026
    Poetin lijft Russische activiteiten van Nestlé en Auchan in

    Rusland plaatst de lokale activiteiten van Nestlé, Auchan en Lemana Pro, het voormalige Leroy Merlin op de Russische markt, onder zogezegd "tijdelijk" eigen beheer. Opnieuw verliezen zo verschillende grote westerse ondernemingen de feitelijke controle over hun Russische bezittingen.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food1 september, 2026
    Grootste Vlaamse bakkersketen zou te koop staan
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Food8 september, 2026
    [Interview] “Retail is topsport!” (Els Lagrou, Albert Heijn België)
  • icon
    Food14 september, 2026
    Aldi België introduceert on-the-go-aanbod onder de vijf euro
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail