RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Registratie gratis nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Jorg Snoeck
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Jo Caudron over ‘Digital Transformation’ op RetailDetail Night

icon
Algemeen18 november, 2014

Het begon allemaal bij… de computer

In wat hij de digitale disruptie en de daaropvolgende transformatie noemt, zijn volgens Jo Caudron, auteur van het boek ‘Digital Transformation – a model to master digital disruption’, verschillende fases te onderscheiden. In de eerste golf werden twintig jaar geleden de muziekindustrie, de filmindustrie en de fotografie als eerste sectoren getroffen.

 

De oorzaak van die disruptie was simpel: die was toen gewoon de opkomst van de computer. Muziek kon plots gedownload worden, filmpjes werden op de computer gezet en ook foto’s hoefden plots niet meer bij de fotograaf ontwikkeld te worden. “De industrie heeft toen niet of inadequaat gereageerd. Er is daardoor veel waarde verloren gegaan en die sectoren hebben zich er nooit van weten te herstellen”, zegt Jo Caudron daarover.

 

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Vervolgens zijn de media in de hoek terechtgekomen waar de klappen vallen: “De verkoop van kranten is er het voorbije decennium met liefst 7% op achteruitgegaan. Voor televisiemakers is het al jaren knokken, maar nu met de komst van onder meer Netflix zien ze hun positie nog verder afbrokkelen.”

 

De retail is er sneller bij

Vandaag ziet Jo Caudron bovendien al een derde golf opwellen, waarin nog veel meer sectoren getroffen zullen worden dan tot nog toe al het geval was. Denk daarbij zeker maar aan de retail, maar ook aan de gezondheidszorg en zelfs de financiële wereld.

 

Het verschil van deze golf ten opzichte van de vorige is evenwel dat er reeds een grotere alertheid en bereidheid tot verandering aanwezig is. “De retail is er bijvoorbeeld veel sneller bij dan de media. Twee jaar geleden is men stilletjes begonnen over e-commerce, omnichannel en digitalisering; nu is het voor de hele sector een acute uitdaging. Maar het goede is: het staat inmiddels ook op ieders agenda. Er gebeuren dingen.”

 

“Sectoren als de retail gaan er in de toekomst helemaal anders uitzien dan voorheen. Natuurlijk brengt dat ook wel schade met zich mee, verandering doet altijd pijn, maar ze zullen er sterker uitkomen als ze nu tot actie overgaan.”

 

De markt wordt steeds meer gefragmenteerd

“We hebben al verschillende oefeningen gedaan in verschillende sectoren. Daarbij onderscheiden we zeven grote krachten, waarvan er twee voorbeelden ook erg toepasselijk zijn op de retail: by-passing (in ons model uitgedrukt met het beeld van de kikker) en ‘packaging’. Met dat laatste bedoelen we dat je als handelaar niet meer alle producten hoeft te bundelen en zelf aan te bieden aan de consument. Een exhaustief en erg breed aanbod is niet meer nodig, beter is integendeel te specialiseren.”

 

Op de vraag hoe de toekomst van de retail er precies gaat uitzien, is volgens Jo Caudron dan ook geen eenduidig antwoord mogelijk. “Er zijn een aantal toekomstmogelijkheden en het landschap wordt ook heel gefragmenteerd: ook grote fysieke spelers gaan tegenwoordig digitaal, maar zij komen daar wel iedereen tegen. Online vind je zowel verticale spelers – gespecialiseerde handelaars met een diepte-aanbod – als horizontale spelers, zoals Bol.com, en ook merken die zelf gaan retailen.

 

Bijgevolg gaan klanten ‘hoppen’: ze springen van aanbieder naar aanbieder en van kanaal naar kanaal. Het ecosysteem zal zo heel snel fragmenteren, meent Caudron. “Klassieke spelers komen niet per se buitenspel te staan, maar het is wel een veel complexer landschap. Als retailer moet je zoeken naar iets extra, naar je meerwaarde.”

 

Amazon en Zalando als zwarte gaten

‘Digital disrupters’ in de retail zijn ongetwijfeld ‘pure players’ als Amazon of Zalando: “Bij ons vormen de ‘pure players’ inderdaad op het eerste gezicht dé uitdagers uit de nieuwe, digitale wereld. In Europa wordt hun kracht mogelijk zo groot dat ze als zwarte gaten gaan fungeren: ze slorpen alles op wat in hun buurt komt. Het zou kunnen dat een beperkt aantal horizontale, brede retailers de markt gaan domineren.”

 

“Maar het is zeker niet zo dat er maar één uitdaging is. Wat gaan de merken bijvoorbeeld doen? Gaan die horizontaal of verticaal? En je moet het zeker ook breder beschouwen dan de eigen directe concurrenten. Zo is Instacart er absoluut eentje om in de gaten te houden: het is een beetje de Uber van de boodschappenlevering, aangezien ‘personal shoppers’ voor jou de boodschappen gaan doen en ze vervolgens bij je thuis afzetten. Recent heeft het bedrijf nog 40 miljoen dollar aan kapitaal opgehaald.”

 

“Je moet het nu doen”

Verder kijken dan je directe omgeving: ook dat is een belangrijk onderdeel van het model dat Jo Caudron heeft uitgewerkt om bedrijven te helpen bij hun digitale transformatie. “Het model is simpel, het vergt alleen een moment van reflectie en betrokkenheid. Veel mensen moeten erin betrokken worden, ook bijvoorbeeld zij die verantwoordelijk zijn voor de fysieke winkels.”

 

De volgende stap is dan een aantal projecten opstarten waarmee je inspeelt op de digitalisering. Caudron wijst erop dat het daarbij niet enkel over het lanceren van een mobiele site of een webshop mag gaan. “De vraag die je je moet stellen, is hoe je businessmodel kunt aanpassen zodat je meerwaarde blijft bieden in de toekomst”, vertelt de ‘digital expert’.

 

Hoeveel dat dan moet gaan kosten? “Vroeger was ik geneigd te zeggen dat dat niet veel moest zijn. Vandaag zeg ik dat het niet om veel geld moet gaan, maar wel genoeg. In het boek hebben we het over een ideale som van zo’n 5% van de totale omzet, dat moet je toch durven investeren in het toekomstklaar maken van je bedrijf.”

 

“En als dat niet meer gaat, tja, dan komt het einde helaas in zicht. De mediasector zit nu in die situatie: ze hebben de kracht niet meer om het tij nog te keren. Je moet het dus nu doen, nu het nog kan. De retail is gelukkig de eerste sector waar heel snel een kentering is! Er zijn weliswaar spelers die nog niet de energie hebben gehad om er zich echt al in te verdiepen, maar eens ze dat doen, beseffen ze wel gauw hoe belangrijk het is.”

 

 

Wil je de presentatie van Jo Caudron bijwonen? Schrijf je dan nog snel in voor de RetailDetail Night van 27 november in Schelle. Wees er vlug bij, want de plaatsen zijn beperkt!

Meer over... Algemeen
Zie meer
  • icon
    Algemeen22 mei, 2026
    Action zit nog niet aan limiet: potentieel voor duizenden nieuwe winkels

    De ietwat teleurstellende kwartaalcijfers die Action recent publiceerde, roepen vragen op over het potentieel van de low-cost retailer, maar CEO Hajir Hajji twijfelt niet: er kunnen nog duizenden winkels bij.

  • icon
    Algemeen21 mei, 2026
    Nieuw op retaildetail.be: innovaties

    Voortaan ontdek je op retaildetail.be wat er nieuw is in food en non-food: van productlanceringen, nieuwe smaken en verpakkingen tot kassasystemen, beveiligingsoplossingen en winkeltechnologie.

  • etalage met aankondiging solden
    icon
    Algemeen21 mei, 2026
    Raad van State legt bom onder Belgische soldenregeling

    De Raad van State vernietigt de administratieve boetes die drie kledingketens kregen voor het gebruik van de term “solden” buiten de officiële soldenperiodes. Daarmee zet het rechtscollege de Belgische soldenwetgeving zwaar onder druk en dreigt de regeling in de praktijk onwerkbaar te worden.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food28 april, 2026
    Colruyt rolt Aziatische ‘Sushi Corner’ verder uit
  • icon
    Algemeen21 mei, 2026
    Raad van State legt bom onder Belgische soldenregeling
  • icon
    Food28 april, 2026
    “Prijsheronderhandelingen met supermarkten worden onvermijdelijk,” waarschuwt voedingsindustrie
  • icon
    Food5 mei, 2026
    Belgische supermarkten kunnen volgend jaar weer sigaretten verkopen
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail
Wij gebruiken cookies op onze website om u de meest relevante ervaring te geven door het onthouden van uw voorkeuren en herhaalde bezoeken. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met het gebruik van ALLE cookies.
Alles accepterenCookie SettingsReject All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Functional & Necessary
Altijd ingeschakeld
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDuurBeschrijving
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics & Advertisement".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Functional & Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance & Others".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Analytics & Advertisement
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Performance & Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
OPSLAAN & ACCEPTEREN