RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Registratie gratis nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
  • Bedrijven Delhaize
  • Onderwerpen Franchise
  • Geografie Antwerpen
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

“Loonkosten wegen op rentabiliteit gefranchiseerde Delhaize-filialen”

icon
Food6 januari, 2025
Delhaize Kontich

Ondanks omzetstijgingen van meer dan 10% krijgen ondernemers Kim en Tom Van Oncen hun twee overgenomen Delhaize-supermarkten nog niet rendabel: de loonkosten zijn te hoog, zeggen ze.

“Er moet iets veranderen”

Bekende Vlaming Kim Van Oncen en haar broer Tom namen in het kader van het toekomstplan twee Delhaize-filialen over, in Ekeren en Kontich. Ze hadden al een Delhaize in Putte-Kapellen en bouwen er nog een nieuwe in Essen. Onder andere dankzij de zondagsopening, de installatie van een verse bakkerij en de opening van een beenhouwersatelier steeg de omzet in de overgenomen winkels al met meer dan 10%.

Dat is beter dan verwacht, maar nog niet voldoende om rendabel te worden, vertellen de ondernemers aan Gazet Van Antwerpen: “Het is heel jammer dat we al die positieve veranderingen niet kunnen vertalen in winst. Er moet dus echt iets veranderen. Geen enkele ondernemer gaat drie jaar met verlies blijven werken.”

“We verwachten iets terug”

De rode cijfers zijn deels te wijten aan de personeelskosten: de lonen in de overgenomen winkels liggen hoger dan wat gangbaar is in de sector. “De vakbonden bij Delhaize hebben in het verleden arbeidsvoorwaarden onderhandeld die op lange termijn niet houdbaar zijn”, zeggen broer en zus Van Oncen. “Het is duidelijk dat Delhaize zich in de voorbije jaren heeft laten klemrijden door de vakbonden.” Er staan ook veel langdurig zieke medewerkers op de loonlijst. Bovendien volstaan de marges niet om de kosten te dragen.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Hoe het volgens hen nu verder moet? Naakte ontslagen komen er niet, wel willen de ondernemers in gesprek gaan met medewerkers die mogelijk met een premie willen vertrekken. Daarnaast verwachten ze dat Delhaize met hen meedenkt over de manier waarop ze rendabel kunnen worden: “Delhaize heeft de problemen die het zelf heeft gecreëerd, inderdaad doorgeschoven naar de overnemers. We verwachten nu iets terug van hen.”

“Het gaat beter dan ik had verwacht”

Niet alle ondernemers klagen evenwel. Philip Wellens, die in april van vorig jaar de Delhaize in Reet overnam, zag de omzet met 18 à 20% stijgen. “In het financieel plan dat we vooraf hadden opgesteld, zouden we in het eerste jaar verlies maken. Maar het gaat beter dan ik had verwacht”, zegt hij aan de krant. “De personeelskosten zijn hoog, maar onze omzet is ook fors gestegen, waardoor de loonkosten minder doorwegen ten opzichte van de omzet.” De winkel werkt efficiënter en drong het voedselverlies fors terug. Of hij het eerste jaar winstgevend kan afsluiten, weet hij over enkele maanden, als de inventaris af is.

Delhaize wenst voorlopig niet te reageren op de klacht van Kim en Tom Van Oncen: de retailer heeft deze week een meeting met de ondernemers en wil dit liever eerst rechtstreeks met hen bespreken.

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Algemeen18 september, 2026
    Poetin lijft Russische activiteiten van Nestlé en Auchan in

    Rusland plaatst de lokale activiteiten van Nestlé, Auchan en Lemana Pro, het voormalige Leroy Merlin op de Russische markt, onder zogezegd "tijdelijk" eigen beheer. Opnieuw verliezen zo verschillende grote westerse ondernemingen de feitelijke controle over hun Russische bezittingen.

  • icon
    Food18 september, 2026
    Picnic breidt maaltijdservice uit naar Duitsland

    Onlinesupermarkt Picnic lanceert in 2027 zijn bereide maaltijdendienst ook op de Duitse markt, na een test in Nederland. Ook het getrouwheidsprogramma Picnic Family trekt naar Duitsland.

  • icon
    Food18 september, 2026
    [Filet Pur] De mist in

    Teken des tijds: in de verleidingsstrategieën van onze supermarktketens halen pastinaken en paprika’s het steeds vaker op sauvignon blanc of syrah. Maar waar komt die penetrante zweetgeur in de rayons toch vandaan? Filet Pur trekt op onderzoek.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food1 september, 2026
    Grootste Vlaamse bakkersketen zou te koop staan
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Food14 september, 2026
    Aldi België introduceert on-the-go-aanbod onder de vijf euro
  • icon
    Food8 september, 2026
    [Interview] “Retail is topsport!” (Els Lagrou, Albert Heijn België)
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail