RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Meer flexitariërs, maar groei stagneert

icon
Food27 oktober, 2021

Steeds meer Vlamingen eten minsten drie keer per week geen vlees of vis, blijkt uit een tienjarig onderzoek door VUB. Na een piek in 2016 vertraagt de groei van het flexitarisme wel. Een kleine, maar stabiele groep is veganist of vegetariër.

 

Haalbaar compromis

Het afgelopen decennium verschuift het eetpatroon in Vlaanderen duidelijk van omnivore eetgewoonten, waarbij dagelijks vlees of vis op het bord verschijnt, naar meer flexitarisme, met minstens drie dagen per week zonder vlees of vis. Striktere plantaardige eetpatronen zoals veganisme en vegetarisme hebben een relatief klein, maar stabiel aantal aanhangers: het gaat om minder dan 5% van de bevolking.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

 

“Deze trend is hoofdzakelijk zichtbaar bij jonge, hoger opgeleide deelnemers van het vrouwelijke geslacht die in stedelijke gebieden wonen”, zegt onderzoeker Tom Deliens van VUB. “Terwijl de overgrote meerderheid van de populatie omnivoor is, zien we in 2016 een piek in de consumptie van plantaardige producten, en gaan meer deelnemers (10% tegenover 5% in 2011) zichzelf beschouwen als flexitariër. Veganisme of vegetarisme is mogelijks voor sommigen nog een te grote stap, waar flexitarisme een haalbaar compromis lijkt voor een verminderde vlees-/visconsumptie.”

 

Strijd tegen klimaatverandering

Opmerkelijk is wel dat het groeiend aantal flexitariërs stagneert sinds 2016. Mogelijk was de plotse piek te danken aan sensibiliseringscampagnes zoals Dagen Zonder Vlees, Donderdag Veggiedag en Try Vegan. Deliens suggereert dat nieuwe campagnes zich zouden kunnen richten op oudere en lager geschoolde mannen uit rurale gebieden om ook daar de bewustwording te vergroten en plantaardige eetgewoonten te promoten. Een plantaardig voedingspatroon is immers gezonder en duurzamer: “De integratie van meer plantaardige voeding in ons eetpatroon kan zelfs een sleutelrol spelen in de strijd tegen de klimaatverandering.”

 

De cijfers komen uit een studie van de VUB-onderzoeksgroep MOVE (Movement and Nutrition for Health and Performance) in samenwerking met Ethisch Vegetarisch Alternatief (EVA). De onderzoekers analyseerden de eetgewoonten van 4859 deelnemers over vijf meetmomenten in 2011, 2013, 2016, 2018 en 2020. Het onderzoek werd gepubliceerd in het vaktijdschrift European Journal of Nutrition.

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food24 september, 2026
    Onderzoek naar sociale fraude bij twee Delhaize-supermarkten

    Het gerecht onderzoekt mogelijke sociale fraude bij twee Delhaize-supermarkten die buitenlands personeel inzetten om rekken aan te vullen en de winkels schoon te maken. De betrokken winkels zijn nog niet in verdenking gesteld.

  • icon
    Food24 september, 2026
    Nederlanders besteden 2,1 miljard euro per jaar aan boodschappen in Duitsland en België

    Steeds meer Nederlanders shoppen over de grens: vooral in Duitsland, ook in België. Als de Nederlandse regering straks een suikertaks invoert, zal die trend nog aan belang winnen, vreest de voedingsindustrie, want prijs is de belangrijkste aanjager van grenswinkelen.

  • icon
    Food24 september, 2026
    Bayern München-coach Vincent Kompany wordt ambassadeur van Foodmaker

    Foodmaker, de Belgische producent van gezonde, verse maaltijden, gaat een partnership aan met Vincent Kompany. De coach van FC Bayern München wordt uithangbord van het merk, dat hoge groeiambities heeft in Europa.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food1 september, 2026
    Grootste Vlaamse bakkersketen zou te koop staan
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Food8 september, 2026
    [Interview] “Retail is topsport!” (Els Lagrou, Albert Heijn België)
  • icon
    Food14 september, 2026
    Aldi België introduceert on-the-go-aanbod onder de vijf euro
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail