RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Jorg Snoeck
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Rek op slot: wat met alcoholverbod in retail?

icon
Food19 oktober, 2020

Hoe zorg je er als supermarkt of nachtwinkel voor dat klanten na 20u geen alcohol meer kunnen kopen? Comeos probeert een uniforme regeling te vinden, in Nederland sluiten veel supermarkten vroeger de deuren.

 

Verboden voor een uur

Het verbod op alcoholverkoop na 20 uur dat vanaf vandaag ingaat, zet ook veel retailers met de handen in de haren. Voor nachtwinkels komt het erop neer dat ze welgeteld twee uur lang alcohol mogen verkopen. Een ramp, meent de sector, die al tijdens de volledige lockdown in maart aan de alarmbel trok. De winkels zouden ook geen compensatiepremies genieten, aldus ondernemer Ranjit Grewal tegenover het Nieuwsblad.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Maar ook supermarkten zijn op vrijdag meestal tot 21 uur open. Voor een uurtje per week zouden ze nu dus de boel moeten barricaderen of het afrekenen van alcoholische dranken weigeren. “Heel erg moeilijk”, klinkt het bij Delhaize. De keten plant aan franchisenemers advies te geven over hoe ze het best aanpakken, maar zegt niets te kunnen afdwingen. De keten gaat de eigen filialen wel een uur vroeger sluiten op vrijdag. Colruyt gaat dat ook doen. Comeos gaat intussen het gesprek aan met de bevoegde instanties, in de hoop dat de handelsfederatie uniforme afspraken voor de hele sector kan vastleggen.

 

Ervaring in Nederland

Om inspiratie op te doen, kunnen ze over de grens kijken naar de noorderburen. Daar geldt al sinds 15 oktober een alcoholslot vanaf 20 uur, terwijl supermarkten er net vaak tot 21 uur of zelfs 22 uur open blijven. De sector was er erg bang voor conflicten tussen klanten en medewerkers, praktische moeilijkheden en extra kosten. Kleinere ketens zoals Deen, Hoogvliet en Poiesz hebben daarom besloten de winkels voortaan maar om 20 uur te sluiten.

De grote ketens, waaronder Albert Heijn, Jumbo en Lidl, houden wel vast aan hun openingsuren. Schappen en rayons worden afgesloten met rolcontainers, kratten en afzetlint. Wie na 20 uur toch nog iets alcoholisch probeert af te rekenen aan de kassa, ziet zijn (poging tot) aankoop door medewerkers weggenomen worden.

 

Wat met e-commerce?

Tot grote incidenten kwam het tot nu toe in Nederland niet. Retailers communiceren volop over de nieuwe maatregelen en klanten zijn goed op de hoogte, berichten de Nederlandse kranten. Onduidelijker wordt het echter online: in webshops en op platformen mogen klanten wel nog de klok rond bestellen, maar na 20 uur mag er geen alcohol worden geleverd. 

Ook niet als dat het gewone bezorgslot is voor de wekelijkse boodschappen of als koeriers eerder bestelde drank dan pas leveren, wat de kwestie logistiek complex maakt. Maaltijdbezorgers Deliveroo en Takeaway.com hebben in Nederland alcoholische opties na 20 uur alvast onzichtbaar gemaakt.
 

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food22 september, 2026
    Aldi België stunt opnieuw met kunst: 24,99 euro voor een werk van prinses Delphine

    Niet voor het eerst pakt Aldi in België uit met een exclusief kunstwerk voor een lage prijs: shoppers kunnen zaterdag een reproductie van prinses Delphine van Saksen-Coburg bemachtigen.

  • icon
    Food22 september, 2026
    Lidl rolt Scan & Go nu ook uit in Frankrijk

    Na België en Duitsland krijgt nu ook Frankrijk de Scan & Go-functie in de Lidl Plus-app. Klanten kunnen er hun boodschappen met hun smartphone scannen en vervolgens via een aparte kassa afrekenen. Lidl zet de dienst meteen in bij elke nieuwe winkel.

  • icon
    Algemeen18 september, 2026
    Poetin lijft Russische activiteiten van Nestlé en Auchan in

    Rusland plaatst de lokale activiteiten van Nestlé, Auchan en Lemana Pro, het voormalige Leroy Merlin op de Russische markt, onder zogezegd "tijdelijk" eigen beheer. Opnieuw verliezen zo verschillende grote westerse ondernemingen de feitelijke controle over hun Russische bezittingen.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food1 september, 2026
    Grootste Vlaamse bakkersketen zou te koop staan
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Food8 september, 2026
    [Interview] “Retail is topsport!” (Els Lagrou, Albert Heijn België)
  • icon
    Food14 september, 2026
    Aldi België introduceert on-the-go-aanbod onder de vijf euro
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail