RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Pauline Neerman
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Supermarkten: 50% meer omzet door corona-hamsteren

icon
Food13 maart, 2020

Belgische supermarkten hebben donderdag liefst 50% meer verkocht, nu consumenten aan het hamsteren zijn geslagen. Alleen kan de logistiek niet volgen, dus maant handelsorganisatie Comeos klanten aan tot geduld, en tot kaartbetalingen.

 

“Geef ons de tijd”

De Belgische foodretailers kregen gisteren een stormloop van duizenden consumenten over zich heen om voorraden basisproducten in te slaan. Het legt de retailers geen windeieren: de verkoop van basisproducten steeg met liefst 50%, terwijl die de voorgaande dagen al 25% de hoogte inging. Voor droge voeding, zoals rijst en pasta, verdubbelden de verkoopcijfers zelfs, na een stijging van 40% eerder in de week. Om contact te vermijden, kopen ook meer mensen dan ooit online: donderdag zijn de online bestellingen voor boodschappen met 70% gestegen, met op een bepaald moment zelfs een piek van 150%.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

 

Het nadeel is natuurlijk wel dat de stormloop nu al resulteert in lege rekken en chaos in de winkels. Via handelsfederatie Comeos doet de distributiesector daarom een oproep tot geduld en kalmte: “Er is genoeg van alles op voorraad. Maar geef ons de tijd om goederen van de magazijnen naar de supermarkten te brengen”, laat topman Dominique Michel optekenen in Le Soir. “Op dit moment hebben we twee keer zoveel vrachtwagens en twee keer zoveel handen nodig om de goederen te behandelen”, zegt de Comeos-directeur. 

 

Meer levertijd en kaartbetalingen

De handelsfederatie koppelt aan de huidige druk op de toeleveringsketen verschillende vragen. Zo hopen de foodretailers van de steden en gemeenten ruimere leveringsuren te krijgen, zodat het tijdvak waarbinnen alle bevoorrading van de supermarkten door de vrachtwagens moet gebeuren ruimer wordt. Ook vraagt Comeos dat retailmedewerkers – net zoals zorgpersoneel – beroep kunnen doen op dagopvang op school voor hun kroost. Voor hen zijn het erg drukke tijden, klinkt het, en “ze zijn al overwerkt”. Daarom wil de sectorvereniging ook liever niet dat de openingsuren van voedingswinkels worden verruimd of dat zondagopeningen worden verwacht.

 

Wel vraagt de federatie consumenten aankopen te spreiden en te beperken. Er is immers absoluut geen sprake van tekorten of schaarste, als de supermarkten maar de tijd krijgen om hun de logistiek naar hun winkels aan te passen. De handelaars vragen ondertussen ook om zoveel mogelijk contactloos, en dus elektronisch, te betalen in de winkels. Bovendien is in samenspraak met viroloog Marc Van Ranst het advies uitgestuurd om waar mogelijk minstens een meter afstand te bewaren.

 

Unizo vraagt noodplan

Unizo dringt ondertussen alvast aan op een noodplan voor getroffen ondernemers, “om dit te overleven”. Volgens de zelfstandigenorganisatie moet de Vlaamse regering een crisiswaarborg voorzien voor bedrijven die nu schulden opbouwen en niet meer in staat zijn om die terug te betalen. Ook vraagt de organisatie dat zieke werknemers sneller kunnen terugvallen op het RIZIV, zodat bedrijven minder lang zelf moeten instaan voor de loonkost.

 

“Het inkomensverlies van de werknemers en van de ondernemer als zelfstandige wordt met de huidige steunmaatregelen wel beperkt opgevangen, maar ondertussen lopen de kosten, de huurlasten en de afbetalingen gewoon door. Dat moet worden opgevangen”, klinkt het argument.

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food22 september, 2026
    Aldi België stunt opnieuw met kunst: 24,99 euro voor een werk van prinses Delphine

    Niet voor het eerst pakt Aldi in België uit met een exclusief kunstwerk voor een lage prijs: shoppers kunnen zaterdag een reproductie van prinses Delphine van Saksen-Coburg bemachtigen.

  • icon
    Food22 september, 2026
    Lidl rolt Scan & Go nu ook uit in Frankrijk

    Na België en Duitsland krijgt nu ook Frankrijk de Scan & Go-functie in de Lidl Plus-app. Klanten kunnen er hun boodschappen met hun smartphone scannen en vervolgens via een aparte kassa afrekenen. Lidl zet de dienst meteen in bij elke nieuwe winkel.

  • icon
    Algemeen18 september, 2026
    Poetin lijft Russische activiteiten van Nestlé en Auchan in

    Rusland plaatst de lokale activiteiten van Nestlé, Auchan en Lemana Pro, het voormalige Leroy Merlin op de Russische markt, onder zogezegd "tijdelijk" eigen beheer. Opnieuw verliezen zo verschillende grote westerse ondernemingen de feitelijke controle over hun Russische bezittingen.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food1 september, 2026
    Grootste Vlaamse bakkersketen zou te koop staan
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Food8 september, 2026
    [Interview] “Retail is topsport!” (Els Lagrou, Albert Heijn België)
  • icon
    Food14 september, 2026
    Aldi België introduceert on-the-go-aanbod onder de vijf euro
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail