RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Contact & Route
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2025
    • EVENTS 2026
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising
    • RE-TALE(S)
    • ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • The Loop
    • Virtuele tour
  • The Seven8
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • Europe - EN
  • Nieuwsbrief
  • Contact & Route
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Events
    • EVENTS 2025
    • EVENTS 2026
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising
    • RE-TALE(S)
    • ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • The Loop
    • Virtuele tour
  • The Seven8
  • Ledenzone
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
  • Bedrijven In 't Zonneke
  • Onderwerpen InterviewUniek & Authentiek
  • Geografie Antwerpen
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

[Uniek & Authentiek] Waarom In ’t Zonneke soms uren tijd maakt voor de klant

icon
Wonen19 juni, 2024
Reyne Eyckerman, In 't Zonneke

Al bijna anderhalve eeuw is In ’t Zonneke een gekend Antwerps adres voor authentiek, ambachtelijk vervaardigd deur- en meubelbeslag. Reyne Eyckerman, uitbaatster van de derde generatie, denkt nog lang niet aan stoppen.

Sinds 1885

Aan charmante winkelpanden is er geen gebrek in de Sint-Jorispoort, de schakel tussen het Mechelseplein en de Leien in Antwerpen. Geen tien huizen voorbij het mooie Juwelenhuis Ruys, waarover we in april schreven, bevindt zich al sinds 1885 In ’t Zonneke, de speciaalzaak voor meubel- en bouwbeslag. Zaakvoerster Reyne Eyckerman nam de winkel over van haar ouders, die de zaak hadden overgenomen van haar grootouders. Daarvoor was de winkel eigendom van de oprichters, de familie Cuyvers. Nog langer geleden huisde in het pand een witgoedwinkel, Bij Abraham.

Waar de naam In ’t Zonneke vandaan komt, is een raadsel. “Het is inderdaad een wat vreemde naam voor een ijzerwarenzaak, maar we hebben hem nooit veranderd.” Drie panden verderop is er een gelijknamige drogisterij: “Daar had mijn vader ooit een winkel waar hij naast potten en pannen ook tuinkabouters en gereedschap verkocht. Die zaak werd overgenomen door mijn halfbroer, die de naam behield. Een beetje verwarrend is het wel.”

Interessante niche

Doorgedreven specialisatie is de kracht van deze winkel. Hier vind je enkel beslag voor kasten, deuren en ramen, in klassieke, authentieke stijlen: geen modern design, wel negentiende-eeuws, art deco, art nouveau… “Er zijn veel herenhuizen in Antwerpen. We proberen altijd een oplossing te vinden bij renovaties. We ontwerpen ook zelf stukken, die we dan laten vervaardigen. Soms worden die wereldwijd gekopieerd, we kunnen dat niet patenteren.”

De kleinhandel bedient particuliere klanten in binnen-en buitenland, naast interieurarchitecten, restaurateurs en aannemers. Die vinden de weg naar de Sint-Jorispoort puur door mond-aan-mondreclame. “Adverteren doen we niet. We hebben wel een website, geen webshop. Dit is een bekende zaak. We zitten in een interessante niche die nog goed functioneert. Vintage meubelbeslag is in. Goeie stuks proberen we zelf ook te laten namaken, als er vraag naar is.”

Enorme voorraad

Concurrentie is er wel, vooral online. “Maar dat is niet hetzelfde. Mensen komen naar onze winkel om de producten te zien en vast te pakken: klopt de kleur, ligt het goed in de hand?” Verschillende collega-speciaalzaken zijn er de afgelopen jaren mee gestopt en de doe-het-zelfketens beperken zich tot heel basic, standaard deurbeslag. “Ons voordeel en ons nadeel is dat uitgebreide assortiment, dat nog voortdurend evolueert. Tien jaar geleden was roestkleur enorm in, door de populariteit van de hoevestijl. Toen hadden we een enorme stock van roest. Maar vandaag vraagt men dat nog raar of zelden. Je hebt altijd hypes: zwart is nu in, maar het mindert al wat.”

Overweldigend is inderdaad de voorraad die je hier aantreft op een kleine oppervlakte. Een gedigitaliseerd voorraadbeheersysteem heeft de zaak niet. “Enkel een boek waarin we de bestellingen noteren. We bouwen hier verder op wat de vorige generaties deden, we veranderen er niet echt iets aan. Ik heb wel een computer geïntroduceerd, voor de facturatie. Wij weten hier alles liggen en staan. En wie iets bestelt dat we niet meer op voorraad hebben, zal even moeten wachten. Er is trouwens al veel verminderd qua voorraad, we zijn het magazijn wat aan het leegmaken, het pand staat overvol.”

Klantvriendelijkheid en kwaliteit

Reyne runt de winkel samen met haar trouwe medewerker Frederik, die hier al 27 jaar aan de slag is. Een vorige medewerker, Pascal, werkte hier wel 45 jaar en is nu met pensioen, maar komt nog geregeld langs. Andere medewerkers kwamen en gingen. “Klanten komen hier omdat ze iets heel specifieks nodig hebben, maar ook dan blijft vriendelijkheid nog belangrijk. We kunnen niet iedereen helpen, we hebben niet alles. Mensen komen soms uit laatste hoop naar hier en dan moeten we ze soms teleurstellen. Dat moet je dan heel vriendelijk doen, zodat ze een volgende keer toch terugkomen.”

Welke factoren hebben ervoor gezorgd dat In ’t Zonneke al bijna anderhalve eeuw succesvol blijft? “De sterke specialisatie speelt mee. Er zijn genoeg andere ijzerwarenwinkels, maar niet met dit type deur- en bouwbeslag. We opteren voor kwaliteitsproducten, van massief messing bijvoorbeeld. Onze leveranciers zitten in België, Frankrijk, Duitsland. We kopen zoveel mogelijk lokaal in, en niet uit India bijvoorbeeld. Dat is niet dezelfde kwaliteit. En we denken mee met onze klanten. We zeggen niet gauw nee: we zoeken altijd een oplossing. We nemen de tijd. Mensen staan hier soms uren.”

Stijl en techniek

Frederik ziet nog een troef: “Ook al hebben wij allebei een andere smaak, we kennen onze stijlen: art deco, art nouveau, Louis XV, Louis XVI… Als Reyne foto’s van een interieur ziet, kan ze mensen adviseren in een bepaalde stijl. Ikzelf heb een technische achtergrond. Een technisch probleem, of een fout van de architect met de draairichting van een deur bijvoorbeeld, dat kan ik oplossen. Die samenwerking van stijl en techniek werkt. Zij maakt het mooi en ik zorg ervoor dat het werkt.”

Wat ook meespeelt: het pand is van Reyne, die ook boven de winkel woont. “Ik hoef hier geen huur te betalen zoals in de winkelstraten in het centrum. Dat kunnen we niet betalen. In een buurt als de Wilde Zee worden alle panden opgekocht door investeerders. Enkel ketens kunnen die huurprijzen nog betalen. En de leegstand neemt toe. Lang geleden speelde ik wel met het idee om een winkel te openen in Knokke. Toch ben ik blij dat ik het niet heb gedaan.”

Veranderend koopgedrag

Wat brengt de toekomst? “Misschien neemt later een van de kinderen het over, of stapt er hier iemand binnen die een mooi bod doet. Maar momenteel is dat nog te ver weg om erover na te denken. Ik ben nog lang niet oud genoeg om te stoppen. Het blijft goed lopen, al is het niet meer zoals vroeger. Toen ik hier begon, was het hier elke zaterdag aanschuiven. Dat is voorbij. Het koopgedrag is veranderd en ook het parkeerbeleid heeft een impact. Dat is geen cadeau, dat mensen hier niet langer even kunnen stoppen om iets op te halen.”

De passie voor details in het interieur is wat Reyne Eyckerman drijft: “Het is echt beroepsmisvorming,” lacht ze. “Het eerste wat ik doe als ik ergens binnenkom is kijken naar de deuren, de ramen… Soms zie ik een interieur dat verzorgd is tot in de puntjes, behalve dat. We zijn de laatste in de rij. Bij een verbouwing zijn de deurklinken het laatste waar mensen aan denken. En dan is het geld op. Ik vind dat jammer.”

Dit is de vijfde aflevering van de artikelreeks ‘Uniek & Authentiek’, waarin hoofdredacteur Stefan Van Rompaey van RetailDetail en internationaal retailexpert Erik Van Heuven in de retailgeschiedenis van Antwerpen duiken en belangrijkste spelers interviewen. Samen schreven ze het boek Future of Department Stores (Lannoo Campus, 2020) en de gelijknamige de artikelenreeks met Europese CEO’s en eigenaars van warenhuizen. Dit jaar zetten ze elke maand een oude en authentieke Antwerpse handelszaak in de kijker.

Meer over... Wonen
Zie meer
  • icon
    Wonen5 december, 2025
    Ikea wil capaciteit in VS vergroten

    Ikea wil weer meer producten inkopen die in de Verenigde Staten zijn gemaakt. Het bedrijf reageert daarmee op de verhoogde Trump-tarieven, maar de keten is in de Amerika’s volop winkels aan het openen.

  • icon
    Wonen4 december, 2025
    Ikea opent eerste winkel in Nieuw-Zeeland

    Vanochtend heeft Ikea zijn eerste winkel in Nieuw-Zeeland geopend in Auckland. Daarmee wordt Aotearoa de 64e markt voor de Zweedse keten, en meteen de verst afgelegen markt vanaf het Zweedse hoofdkwartier.

  • icon
    Wonen3 december, 2025
    Leen Bakker België failliet verklaard: winkels sluiten, webshop blijft open

    Woensdag heeft de rechtbank van Antwerpen het faillissement uitgesproken van Leen Bakker België. Als gevolg hiervan zullen de resterende 29 van de in totaal 43 filialen definitief hun deuren sluiten.

Meest gelezen
  • icon
    Food27 november, 2025
    Promo-oorlog: Colruyt contra Kruidvat
  • icon
    Wonen26 november, 2025
    Swiss Sense, Dreambaby en Dreamland redden nog enkele Belgische Leen Bakker-winkels
  • icon
    Food18 november, 2025
    Dit worden de uitbaters van de Delhaize-supermarkten op de Cora-sites
  • icon
    Food7 november, 2025
    Tabaksverbod voor grote winkels vernietigd
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
footer-logo
RetailDetail, de leidende b2b-retailcommunity in de Benelux, houdt retailprofessionals up-to-date met online en offline publicaties, evenementen, retailhunt inspiratiereizen en het unieke co-creatieplatform The Loop, waar retailers en hun leveranciers de toekomst van het winkelen kunnen ervaren.
Postadres
Kolveniersstraat 7, bus 26 2000 Antwerp
Bezoekadres
Stadsfeestzaal – Meir 78 2000 Antwerp
Hoe bereik je ons:
Routebeschrijving
© 2025 RetailDetail
Contacteer ons Over ons info@retaildetail.be
Wij gebruiken cookies op onze website om u de meest relevante ervaring te geven door het onthouden van uw voorkeuren en herhaalde bezoeken. Door op "Alles accepteren" te klikken, stemt u in met het gebruik van ALLE cookies.
Alles accepterenCookie SettingsReject All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Functional & Necessary
Altijd ingeschakeld
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDuurBeschrijving
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics & Advertisement".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Functional & Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance & Others".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Analytics & Advertisement
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Performance & Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
OPSLAAN & ACCEPTEREN