RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Registratie gratis nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
  • Onderwerpen Wetgeving
  • Geografie België
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Na slechte winterkoopjes mogen retailers promoties verderzetten

icon
Algemeen30 januari, 2026

Omdat de winterkoopjes in België tegenvielen voor de meeste winkeliers, hebben de bevoegde ministers David Clarinval en Eléonore Simonet beslist dat handelaars hun promoties in februari mogen verderzetten.

Ademruimte

De soldenperiode, die zaterdag afloopt, was dit jaar waren uitzonderlijk slecht met een gemiddelde omzetdaling van 28%, meldt handelsfederatie Comeos. Tien dagen sneeuw, stakingen en protesten hielden consumenten weg uit de winkels. Veel handelaars vroegen daarom om de solden te verlengen. Een wettelijke verlenging bleek niet haalbaar, maar de bevoegde ministers David Clarinval en Eléonore Simonet erkennen de situatie en geven ademruimte: handelaars mogen hun promoties in februari verderzetten.

Alleen mag dat niet onder de noemer “solden”: de einddatum van de wintersolden is immers bij wet bepaald en mag niet worden verlengd. Gewone kortingen mogen wel, zodat winkeliers toch hun voorraden kunnen afbouwen en hun liquiditeit versterken. CEO Pascal De Greef van Comeos is tevreden: “Elke vorm van flexibiliteit is cruciaal om ons concurrentievermogen te behouden. We blijven graag in overleg om uitzonderlijke situaties in de toekomst beter op te vangen.”

Negatieve berichtgeving

Volgens cijfers van Mode Unie hebben zelfstandige modehandelaars deze soldenperiode gemiddeld 8% minder verkocht. 61% van de handelaars verkocht minder, 22% verkocht evenveel en 17% gaf aan meer te verkopen dan tijdens dezelfde periode vorig jaar.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

“De sneeuw hield consumenten de eerste soldendagen thuis en na het smelten van de sneeuw hadden we te kampen met regen en bijzonder milde wintertemperaturen”, zegt directeur Isolde Delanghe. “Net zoals bij de vorige wintersolden zien we dat de negatieve berichtgeving over wat er in de wereld gebeurt de klant schrik aanjaagt. Dat zorgt er voor dat centen eerder gespaard dan uitgegeven worden.”

Positieve verwachtingen

Toch blijven niet alle handelaars met een grote voorraad zitten. Bij het aankopen van de wintercollectie voor 2025 gaf 62,8% van de handelaars aan minder voorraad in te kopen dan het winterseizoen in 2024. Gemiddeld kochten modehandelaars voor dit winterseizoen 12,3% minder aan in vergelijking met winterseizoen 2024. Ook voor winter 2026 geven de handelaars aan gemiddeld 9,6% minder aangekocht te hebben.

Voor de komende lente- en zomerverkoop verwacht meer dan de helft van de moderetailers (57,7%) dezelfde omzet als in 2025. “Consumenten zijn het grijze weer en de negatieve berichtgeving beu. Ze verlangen naar de langere dagen om zich met de kleurrijke lentecollecties een beter gemoed te shoppen”, aldus Delanghe.

Grootsteden presteren beter

De koopjes tonen aan dat de kloof tussen de grootsteden en de lokale handelskernen groter wordt. In Antwerpen, Gent en Brussel zijn de retailers wél tevreden. “Antwerpen staat al zo lang gekend als modestad. De shoppingcampagnes werpen ook hun vruchten af en lokken veel toeristen. Alles is bovendien dicht bij elkaar. Op die manier gaat de stad in tegen de algemene trend”, reageert Nico Volckeryck van het Neutraal Syndicaat voor Zelfstandigen (NSZ) in Gazet Van Antwerpen.

“De handelaar in de stad profiteert van de ‘experience economy’. Terwijl de lokale winkel vaker de dupe is van de digitale concurrentie, het gevoel dat er heel het jaar door kortingen zijn en van een voorzichtige consument. We roepen de bevoegde minister ook nogmaals op om te onderzoeken of de solden in hun huidige vorm de beste optie is. Hieromtrent moet een uitgebreid onderzoek gevoerd worden.”

Meer over... Algemeen
Zie meer
  • icon
    Algemeen3 september, 2026
    Pakjestaks remt kleine zendingen, maar Chinese webshops schakelen snel

    De Europese heffing op goedkope e-commercezendingen levert België miljoenen op en halveert bijna het aantal kleine pakjes via Luik. Toch lijkt de stroom goedkope Chinese producten nauwelijks af te nemen: Shein, Temu en Alibaba bundelen bestellingen, sturen meer bulkzendingen en leggen voorraden aan in Europa.

  • icon
    Algemeen3 september, 2026
    Dit zijn de kanshebbers op een Comeos Award

    Naast de vertrouwde Mercuriusprijs voor het meest innovatieve retailconcept reikt retailfederatie Comeos dit jaar voor het eerst ook de Cupidoprijs voor de meest veelbelovende retail-start-up en de Comeos Student Award uit.

  • icon
    Algemeen3 september, 2026
    YouTube en Amazon zetten aanval in op TikTok Shop

    YouTube maakt Amazon tot affiliatepartner van zijn shoppingplatform: creators kunnen producten van de webwinkel voortaan rechtstreeks in video’s en livestreams taggen. YouTube wil zo van e-commerce een volgende groeipijler maken en de achterstand op TikTok Shop verkleinen.

Evenementen
  • 16
    sep
    CAPTAINS OF RETAIL – SEPTEMBER 2026
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Algemeen10 augustus, 2026
    Flink wat nieuwkomers verwacht in Wijnegem Shopping Center
  • icon
    Food1 september, 2026
    Grootste Vlaamse bakkersketen zou te koop staan
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Food18 augustus, 2026
    Aldi haalt emoji’s opnieuw boven voor start schooljaar
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail