RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Registratie gratis nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Sombere vooruitzichten voor retailers in de Benelux

icon
Algemeen23 januari, 2020

Retailers in de Benelux krijgen de komende jaren te kampen met dalend consumentenvertrouwen en toenemende concurrentie, zegt kredietbeoordelaar Moody’s in een nieuw rapport. Traditionele winkelketens worden door de groei van online gedwongen tot hoge investeringen, wat drukt op de winstcijfers en de kredietwaardigheid.

 

Hoge transformatiekosten

De komende twaalf tot achttien maanden blijven de omstandigheden moeilijk voor retailers in de Benelux. Pas in de loop van 2021 verwacht Moody’s een lichte heropleving van de economie. Intussen blijft het consumentenvertrouwen laag, wat zal resulteren in een groeivertraging voor heel wat retailers: ze zien zich mogelijk genoodzaakt om prijzen te verlagen, waardoor de rentabiliteit onder druk komt. Voor spelers als Hema, doe-het-zelfgroep Maxeda en Douglas zijn de vooruitzichten dan ook niet schitterend.
 

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Naarmate klanten in de Benelux steeds vaker online winkelen en gemak eisen, raken fysieke non-food retailers immers verouderd. Zij moeten nieuwe manieren vinden om aan de behoeften van hun klanten te voldoen. Hema tracht zich heruit te vinden in partnerships met collega’s als Jumbo, Franprix en Walmart, terwijl Maxeda z’n business vereenvoudigt door in Nederland de formules Formido en Praxis samen te voegen. Maar beide retailers hebben daardoor ook te maken met hoge transformatiekosten. Lokale e-commercespelers als bol.com en Coolblue mogen zich verwachten aan toenemende concurrentie van Amazon en Veepee.com en zullen marktaandeel verliezen.

 

Online groeit in voeding

Supermarkten zullen minder hinder ondervinden van de economische omstandigheden, ook voor vrijetijd en persoonsgebonden goederen is er groei: er is immers een toenemende vraag naar luxe en online mediagebruik. Maar de groei van online betekent wel een bedreiging voor het marktaandeel en de winstgevendheid van gevestigde fysieke retailers. De e-commerceomzet stijgt het sterkst in categorieën waar de penetratie van online historisch laag was, zoals doe-het-zelf en vooral ook voeding. Dat kan op termijn wegen op de winstcijfers van Carrefour, Colruyt en Ahold Delhaize.
 

De impact van pure player Picnic blijft voorlopig beperkt, maar toch was het de snelst groeiende retailer in de periode 2015-2018 en het marktaandeel stijgt snel. Discounters als Aldi, Lidl en Action hebben weinig te vrezen van online en zullen marktaandeel blijven winnen, net als Jumbo. Moody’s verwacht dat Colruyt en Ahold Delhaize hun marktaandeel zullen kunnen verdedigen: ze hebben de nodige schaal, ontwikkelden een sterk private label aanbod en goede online activiteiten. Zwakkere spelers als Louis Delhaize en Carrefour echter zullen de prijsdruk van discounters harder voelen. In België kampen de hypermarkten immers met structurele problemen.

 

 

Meer over... Algemeen
Zie meer
  • icon
    Algemeen17 september, 2026
    Belgische doorstart blijft Wibra achtervolgen: miljoenenfactuur dreigt

    De juridische nasleep van het Belgische faillissement van Wibra uit 2020 blijft de retailer achtervolgen. Volgens het jongste jaarverslag kan een uitspraak van de arbeidsrechtbank in Luik nog tot 4,1 miljoen euro kosten. De rechtszaak dateert al uit 2023, maar sleept tot vandaag aan.

  • icon
    Algemeen17 september, 2026
    Meer dan inkopen: hoe Trademart retailers, merken en ideeën samenbrengt

    Trademart is niet enkel een inkoopcentrum voor winkeliers: als professioneel retailplatform combineert het een aanbod van meer dan 1.500 merken met ontdekking, inspiratie, kennis, events en ontmoeting. Een eigen magazine en de Trademart Retail Happening illustreren die ambitie.

  • icon
    Algemeen15 september, 2026
    Amazon trapt najaarskoopjes af met Prime Big Deal Days op 6 en 7 oktober

    Amazon lanceert op 6 en 7 oktober zijn Prime Big Deal Days, een 48-uur durend shopevenement met exclusieve kortingen voor Prime-leden. Het evenement moet vroege uitgaven voor de feestdagen op gang trekken in een steeds competitievere retailmarkt.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food1 september, 2026
    Grootste Vlaamse bakkersketen zou te koop staan
  • icon
    Food18 augustus, 2026
    Aldi haalt emoji’s opnieuw boven voor start schooljaar
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Food14 september, 2026
    Aldi België introduceert on-the-go-aanbod onder de vijf euro
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail