RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Pauline Neerman
In dit artikel
  • Bedrijven CallantEye Security
  • Onderwerpen Digitalisering
  • Geografie België
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Kans op cyberaanval duizend maal groter dan op brand

icon
Algemeen13 april, 2023
Shutterstock.com

De kans op brand is één op 8.000, de kans op een cyberaanval liefst één op vijf. Toch heeft 38% van de Belgische bedrijven nog geen actieve beveiligingsstrategie, terwijl we rookmelders en een brandverzekering wel allemaal evident vinden.

Gemiddeld 300.000 euro schade

Liefst 87% van de Belgische bedrijven vrezen voor een cyberaanval, zo blijkt uit een Proximus-rapport van 2022. Zelfs multinationals als Ikea, MediaMarkt en Makro vielen recent ten prooi aan hackers. En dat is nog maar het topje van de ijsberg, weet Henri Steyaert van Callant Verzekeringen. Met een heuse live hacking zie je op het RetailDetail Congress hoe makkelijk hackers binnendringen.

“De gemiddelde schadeclaim ligt rond de 300.000 à 350.000 euro. Een aanzienlijk bedrag, en dat is nog maar het gemiddelde. Heel vaak communiceren bedrijven niet over de schade, het grootste deel zal zelfs nooit communiceren over het feit dat ze gehackt zijn.”

Van hackerstoerisme tot hackersterrorisme

De sommen en de ernst van de situaties nemen ook toe. Antivirussoftware en een firewall zijn vandaag niet meer genoeg. “Het gebeurt evengoed bij grote als kleinere bedrijven”, ziet CEO Anne Masson van Eye Security. “Het aantal professionele hackers neemt toe, maar hackerstoerisme blijft ook bestaan. Er bestaan volledige kantoren met honderden hackers in. Tegelijk komt hackersterrorisme door activistische hackers op. Zo is er bijvoorbeeld het pro-Russische Killnet.”

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

De grootste zwakte blijft personeel dat op een mail klikt, andere kwetsbaarheden komen vooral van de computersystemen zelf. Toch doet 43% van de Belgische bedrijven niets van ‘awareness trainining’ voor hun personeel, terwijl het de nummer één-tip is van cybersecurityspecialist Anne Masson. “Zorg dat je altijd afzenders controleert en rekeningnummers dubbelcheckt. Als je je medewerkers goed traint op het herkennen van phishingmails is de kans een stuk kleiner dat je bedrijf slachtoffer wordt van phishing.”

Bewustzijn is eerste wapen

“Vaak worden we gevraagd om tussen te komen nadat een bedrijf gehackt is. Bedrijven schrikken meestal, omdat ze dachten beveiligd te zijn, maar dan hebben ze niet voldoende of niet juist geïnvesteerd. Je moet ook (laten) monitoren: je kan wel software hebben, maar als er niets gebeurt met die alerts ben je nog even ver van huis”, aldus Masson.

Het alternatief is namelijk angstaanjagend: cybercriminelen kunnen ongemerkt toegang hebben tot alle systemen en ongegeneerd meelezen, nog voor ze een bedrijf bestelen of gijzelen. Het is alsof je de voordeur wagenwijd laat openstaan en indringers gewoon hun gang laat gaan.

Sommige bedrijven moeten na een aanval al hun informaticasystemen van nul opnieuw opbouwen. Nog los van hoeveel dat het bedrijf kost, kan zo’n cyberaanval bovendien leiden tot bestuurdersaansprakelijkheid. Alleen wordt het steeds moeilijker om je als bedrijf te verzekeren tegen cyberschade. Omdat het aantal gevallen en de schade zo ongelooflijk is gestegen, wil een deel van de verzekeraars het niet zelfs meer aanbieden. “Net als voor brand, kan je je nochtans heel goed beschermen. Verzekering is dan het sluitstuk”, zegt Henri Steyaert.

Meer weten over cybersecurity in retail en hoe bedrijven zich kunnen beschermen? Op het RetailDetail Congress leren Anne Masson (Eye Security) en Henri Steyaert (Callant) je er het fijne van tijdens het voorprogramma Gamechangers. Ook op het programma: Les Soeurs, Bike Republic, AVA en vele anderen.

Klik nog snel hier voor tickets voor het RetailDetail Congress op 20 april.

Meer over... Algemeen
Zie meer
  • icon
    Algemeen4 november, 2026
    Bie Buelens (Kringwinkel Groep): “Tweedehands moet de beste keuze worden, niet alleen de goedkoopste”

    Kringwinkel professionaliseert als groep, met een e-commerceplatform, een vernieuwd winkelconcept en een scherpere merkpositionering. Zonder de maatschappelijke missie uit het oog te verliezen, benadrukt CEO Bie Buelens: “Circulair moet hand in hand gaan met commercieel succes om het betaalbaar te houden. We trekken de commerciële kaart, maar zonder de sociale...

  • icon
    Algemeen4 november, 2026
    Marks & Spencer lijkt nog niet volledig hersteld van cyberaanval

    Marks & Spencer (M&S) toont tekenen van herstel na de zware cyberaanval van vorig jaar: de omzet stijgt fors en de winstcijfers verbeteren, maar halen nog niet het niveau van voor de hack. Vooral de modedivisie heeft nog werk aan de winkel.

  • icon
    Algemeen3 november, 2026
    [RetailDetail Night] De Chinese retailgolf: bedreiging of kans voor Europese retailers?

    JD.com stapt in MediaMarkt, Temu en Shein veroveren de Europese consument en TikTok Shop verandert de spelregels van e-commerce. Moet Europa zich wapenen tegen de Chinese retailreuzen, of kunnen onze retailers juist iets van hen leren? Tijdens de RetailDetail Night op 19 november gaan vier prominente stemmen uit de sector...

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Mode8 oktober, 2026
    Zalando plant vlag in Frankrijk met reusachtig distributiecentrum
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Krijgt Colruyt 18 Belgische Carrefour-supermarkten in ruil voor Codifrance?
  • icon
    Mode13 oktober, 2026
    Norah opent eerste Belgische winkel in Diest, Hasselt volgt
  • icon
    Food7 oktober, 2026
    [Analyse] Colruyt, Aldi, Lidl en vakbonden voeren lobby-offensief over zondagsopeningen
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail