RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Belgische webwinkels kampen met technologische achterstand

icon
Algemeen5 november, 2018

Belgische webshops zijn gemiddeld minder goed geoptimaliseerd dan hun buitenlandse concurrenten: ze laden bijvoorbeeld trager en worden lager beoordeeld door Google. Dat is een concurrentieel nadeel. 

 

Internationale concurrentie

Dat Belgische webwinkels het in hun sector vaak moeten opnemen tegen populaire buitenlandse onlinewinkels, is bekend. Vaak werken die concurrenten met grotere teams en betreden ze beter voorbereid de markt. Dat is ook te merken wanneer men de technische prestaties van binnenlandse webshops vergelijkt met de buitenlandse spelers. ProGlove, een startup die intelligente handschoenen maakt om logistieke processen in de retailsector te optimaliseren, onderzocht de locaties, het aantal werknemers, de ‘domain authority’, de socialemediakanalen, de Google Speed Scores en de websitegrootte in kaart voor alle webshops met het BeCommerce-certificaat.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

 

Eerste vaststelling? Slechts 52,8% procent van de 475 onderzochte webshops was gevestigd in België. De overige webwinkels kwamen voornamelijk uit Nederland (31,2%), Frankrijk (5,3%), en Duitsland (4,2%). Binnen België zijn de webshops voornamelijk gevestigd in Vlaanderen (180), veel minder in Brussel (36) en Wallonië (35). Antwerpen is veruit de grootste webwinkelprovincie, met 24,7% van alle Belgische webshops.

 

Het belang van laadsnelheid

Buitenlandse webshops beschikken doorgaans over grotere teams: de mediaan ligt in de categorie elf tot en met vijftig werknemers, terwijl Belgische e-commercebedrijven het moeten doen met tien of minder medewerkers. Het aandeel middelgrote en grote ondernemingen bedraagt 58% in het buitenland, 35% in België.

 

“Buitenlandse bedrijven hebben meer mankracht voor innovatie en marketing. Dat maakt het voor hen makkelijker om klanten te winnen”, zegt marketingmanager Derk Steemers van ProGlove. “Dat zien we bijvoorbeeld in hoe de websites technisch zijn geoptimaliseerd. Volgens Googles online tools scoren buitenlandse webshops beter als het gaat om laadsnelheid. Waar de meeste Belgische websites 68 scoren (op een schaal van 1 tot 100), behalen de buitenlandse winkels 74. Dat komt onder andere doordat de gemiddelde website in het buitenland kleiner is dan die België: in België zijn de homepages gemiddeld 2 megabyte groot en daarbuiten slechts 1,6 megabyte. Dit laadt natuurlijk sneller, zeker wanneer de klant via de smartphone winkelt en minder snel internet gebruikt.”

 

Websiteoptimalisatie

Ook beoordeelt Google de buitenlandse websites beter als het gaat om websiteoptimalisatie. Zo scoren ze consequent vaker een goed of voldoende, zowel voor de mobiele als voor de desktop uitvoering. Belgische webwinkels scoren vaker een slecht tot voldoende. “We kunnen met deze scores geen hard oordeel vellen over de kwaliteit van de websites, want wat Google goed vindt is niet per sé belangrijk om een goede website te hebben. Maar het is wel in lijn met de constatering dat buitenlandse websites technisch beter in elkaar zitten.”

 

Een voordeel voor Belgische webshops is dat ze een thuiswedstrijd spelen. Dat blijkt uit de zogenaamde ‘domain authority’, een indicator die aangeeft hoe een site scoort in zoekmachineresultaten. Gemiddeld hebben de Belgen net één puntje meer volgens Moz’s domain authority. De reden hiervoor is waarschijnlijk dat het makkelijker is voor Belgische webshops om links te krijgen naar hun .be domein. Toch is deze voorsprong te klein om écht een voordeel te zijn. Ook hebben Belgische webshops vaker meer socialemediaprofielen, maar helaas zijn er geen data beschikbaar over hoe actief de verschillende kampen hun sociale media gebruiken.

 

“Of je een succesvolle webshop hebt, hangt uiteraard van meer factoren af dan louter technische voorsprong. Klanten kunnen bijvoorbeeld merktrouw winkelen. Ook het hebben van fysieke winkels in de buurt kan een doorslaggevend voordeel zijn”, besluit Steemers. “Toch moeten Belgische retailondernemers opletten dat zij niet overspoeld worden door de buitenlandse competitie. Het optimaliseren van de websites en het verbeteren van de logistieke systemen kan daarbij zeker helpen.”
 

Meer over... Algemeen
Zie meer
  • icon
    Algemeen2 november, 2026
    Nederlandse vastgoedinvesteerder koopt winkelcentrum Les Grands Prés

    Eurocommercial, de Nederlandse vastgoedgroep die in België ook al eigenaar is van Woluwe Shopping, heeft winkelcentrum Les Grands Prés in Bergen overgenomen voor 265 miljoen euro. De eigenaar gaat op zoek naar synergieën tussen beide complexen.

  • icon
    Algemeen2 november, 2026
    [Opinie] Europa wil Chinese pakjes stoppen, maar krijgt Chinese retailers in de plaats

    Met nieuwe douaneheffingen wil Europa de opmars van Temu, Shein en AliExpress afremmen. Maar wat als Brussel daarmee precies het omgekeerde bereikt? De strijd tegen goedkope Chinese pakjes dreigt uit te monden in nog scherpere concurrentie voor Europese retailers.

  • icon
    Algemeen30 oktober, 2026
    AVA trekt naar de binnensteden met drie kerstpop-ups

    AVA opent de komende weken drie tijdelijke kerstwinkels in Antwerpen, Brussel en Genk. De Belgische retailer kiest bewust voor drukke stadslocaties en gebruikt de pop-ups tegelijk als proeftuin voor compactere winkelconcepten.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Mode8 oktober, 2026
    Zalando plant vlag in Frankrijk met reusachtig distributiecentrum
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Krijgt Colruyt 18 Belgische Carrefour-supermarkten in ruil voor Codifrance?
  • icon
    Mode13 oktober, 2026
    Norah opent eerste Belgische winkel in Diest, Hasselt volgt
  • icon
    Food7 oktober, 2026
    [Analyse] Colruyt, Aldi, Lidl en vakbonden voeren lobby-offensief over zondagsopeningen
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail