RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Karin Bosteels
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Steeds meer wanbetalers bij consumentenkrediet

icon
Algemeen10 januari, 2013

Minder nieuwe consumentenkredieten…

Vorig jaar werden in ons land alles samen 1.103.145 nieuwe consumentenkredieten geopend. Het ging daarbij om 480.424 leningen op afbetaling (-13,1%), 100.444 verkopen op afbetaling (-25,3%) en 522.277 kredietopeningen via de zichtrekening (-83.5%).

 

Die enorme daling met liefst -83,5% is wel voornamelijk een gevolg van een ‘kunstmatige’ explosie in 2011 (van 492.971 in 2010 naar 3.172.723 in 2011). Dat jaar trad namelijk een nieuwe wet in werking die bepaalde dat het aantal “geoorloofde debetstanden op zichtrekeningen” – in de volksmond “even onder nul gaan” – tegen het einde van het jaar bij de Kredietcentrale moest worden geregistreerd.

 

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

…maar wel meer wanbetalers

Het aantal nieuw geopende consumentenkredieten mag dan al dalen, het aantal kredietnemers met minstens één uitstaand achterstallig contract stijgt wel: vorig jaar waren liefst 307.748 landgenoten achter met de terugbetaling, een stijging met 3,5% tegenover 2011.

 

Beterschap is er op dit vlak bij de ‘verkoop op afbetaling’: daar verminderde het aantal achterstallige betalers met -2,5%. Bij de ‘lening op afbetaling is er een stijging met +0,4% en bij de kredietopeningen zelfs met 10,3%. Het totale bedrag aan achterstallige consumentenkredieten nam tussen 2011 en 2012 met +4,6% toe tot 1,75 miljard euro. Het gros daarvan komt op rekening van de ‘lening op afbetaling’, meer bepaald 1,23 miljard euro (+3%).

 

Niet enkel door de crisis

Specialisten zien drie verklaringen voor het feit dat steeds meer Belgen hun leningen niet kunnen terugbetalen. De financiële en economische crisis zit daar uiteraard voor veel tussen, maar er is meer aan de hand, zoals het feit dat mensen hun totale schuldgraad uit het oog verliezen (veel mensen met een consumentenkrediet blijken vaak ook al last te hebben met de terugbetaling van hun woonlening).

 

Daarnaast draagt ook het grote aantal scheidingen en eenoudergezinnen (waardoor velen er alleen voor staan) bij tot het groeiende aantal wanbetalingen. Een trend om in de gaten te houden…

Meer over... Algemeen
Zie meer
  • icon
    Algemeen16 oktober, 2026
    Action opent derde Gentse winkel op Korenmarkt

    Action opent zaterdag 17 oktober een nieuwe vestiging op de Korenmarkt, pal in het centrum van Gent. Het wordt de derde Action-winkel in de stad en de 236ste in België.

  • icon
    Algemeen16 oktober, 2026
    [In Beeld] TEDi opent 42e Belgische winkel bij ex-Cora Anderlecht

    De Duitse non-fooddiscounter TEDi opent vandaag zijn 42e Belgische vestiging in Shopping Cora Anderlecht. Ook op Europees niveau heeft de Action-uitdager nog ambitieuze groeiplannen.

  • icon
    Algemeen15 oktober, 2026
    Ook Medi-Market, Délitraiteur en Pureto trekken naar Broeklin Brussels

    Broeklin Brussels heeft opnieuw drie huurders binnengehaald. Na onder meer Celio, Neuhaus en Xandres bevestigen nu ook Medi-Market, Délitraiteur en horecaconcept Pureto hun komst naar het shoppingproject in Machelen. Daarmee zijn al acht commerciële namen bekend.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Mode8 oktober, 2026
    Zalando plant vlag in Frankrijk met reusachtig distributiecentrum
  • icon
    Food24 september, 2026
    Onderzoek naar sociale fraude bij twee Delhaize-supermarkten
  • icon
    Mode13 oktober, 2026
    Norah opent eerste Belgische winkel in Diest, Hasselt volgt
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Krijgt Colruyt 18 Belgische Carrefour-supermarkten in ruil voor Codifrance?
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail