RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

Filet Pur: Uw portie maatschappelijk relevante onzin

icon
Food14 september, 2018

De ene pot mayonaise is bepaald de andere niet, en de laagste prijs is een uiterst rekbaar begrip, zo leerden we afgelopen week. Kom meer te weten in het waarlijk unieke en onvergelijkbare nieuwsoverzicht van RetailDetail Food!

 

Aan het lijntje

Als het regent in Parijs, dan druppelt het in Brussel, zegt de volkswijsheid. Of was het omgekeerd? Want wanneer Carrefour-topman Alexandre Bompard negen concrete beloften formuleert om de wereld beter te doen eten – te beginnen met Frankrijk, weliswaar – dan gaan ze in Evere nog een paar stappen verder en verzinnen ze niet minder dan veertien engagementen. Véértien. De uitslovers. Bovendien laten ze die verbintenissen stukje bij beetje op de wereld los, in willekeurige volgorde, kwestie van ons nog ettelijke weken aan het lijntje te houden.
 

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

De eerste mededeling kon anders wel tellen: de retailer geeft een laagsteprijsgarantie voor biologische voeding. Het is te zeggen: het huismerk Carrefour Bio moet het goedkoopste biomerk van België worden. Wie elders een vergelijkbaar product goedkoper vindt, krijgt het verschil terugbetaald – in bonuspunten, weliswaar. Kijk eens aan, een laagsteprijsgarantie. En dat in één van de weinige categorieën waaraan retailers nog iets overhouden dat van ver op een winstmarge gelijkt. En dat in een land waar de marktleider met succes een laagsteprijsgarantie verdedigt op àlle producten, bio of niet – op lokaal niveau, weliswaar. Hebben we dat wel goed begrepen?

 

Veel beloven, weinig geven

Blijkbaar wel. Het komt erop aan, om ook de kleine lettertjes te lezen uiteraard. Want een ‘vergelijkbaar’ product, wat is dat precies? Zouden we er bijvoorbeeld niet vanuit mogen gaan dat het merk Carrefour Bio in essentie uniek en onvergelijkbaar is? Tja, in dàt geval luidt de boodschap dus: ‘wie elders een Carrefour Bio product vindt dat goedkoper is dan de Carrefour Bio producten in onze Carrefourwinkels, krijgt het verschil terugbetaald – in bonuspunten, weliswaar.’ Kijk, héél even was Jef Colruyt een héél klein beetje ongerust, maar nu niet meer. Nu ja, veel beloven en weinig geven, doet de gek in vreugde leven. Ook dàt is een volkswijsheid.
 

Maar wacht. Er is meer. In Frankrijk test Carrefour namelijk een revolutionair concept dat de bakens moet verzetten in de concurrentiestrijd: in vier winkels heeft de retailer de nationale merken uit de rekken geflikkerd. Niet omdat ze ruzie hadden (al weet je maar nooit), wel om uit te vogelen of consumenten hun gading zouden vinden in een bijna exclusief huismerkenaanbod. Goed idee in theorie, kan je zeggen: lagere kosten, betere marges, scherpe prijspositionering en geen last van prijsvergelijkingen. Maar ook: geen promotionele budgetten meer van de rijke merken, onder andere. En zouden shoppers blij zijn? Tja, zoals Einstein al zei: in theorie zijn theorie en praktijk hetzelfde, maar in de praktijk zijn ze dat niet. Nu ja, ze hadden het ook gewoon aan Delhaize kunnen vragen. Meer zelfs: ze hadden het gewoon kunnen raden, want zowel Delhaize City als Red Market zijn allang wijlen.

 

Goed fout

U herinnert zich de kritiek van de merkfabrikanten op de nutri-score, die gezonde kleurcode die steeds meer verpakkingen siert in ons land? “Simplistisch en stigmatiserend”, inderdaad. Een ware schande. Daarom besloten Coca-Cola, Mondelez, Nestlé, PepsiCo en Unilever om gewoon zélf een variatie op dat voedingslabel te verzinnen. Eentje dat hun verleidelijke snacks beter tot hun recht zou laten komen, met name. En wat blijkt? Missie meer dan geslaagd! Behoorlijk grondig wetenschappelijk onderzoek heeft namelijk uitgewezen dat consumenten op basis van dat nieuwe ‘Evolved Nutrition Label’ juist méér gaan snoepen in plaats van minder. Petje af!
 

Ook voor Aldi, trouwens. Afgelopen week was het weer prijs: ‘een Batman van den Aldi’, sneerde de ene politicus naar de andere. De context doet er niet eens toe, de essentie is dat het niet als compliment bedoeld was. Maar kijk: 100 winkels heeft de discounter intussen verbouwd, in amper zes maanden tijd. Dat is niet bepaald getreuzeld. En dat allemaal met arbeiders van den Aldi! Ja, het is sterker dan onszelf. Een reputatie is nu eenmaal een beetje zoals herpes: eens je het hebt, geraak je er niet meer vanaf. Als ik de baas was daar in Erpe-Mere, dan zou ik het marketingteam toch eens laten brainstormen over manieren om dat dubieuze discountimago ludiek naar je hand te zetten. Iets met een knipoog bijvoorbeeld. Iets goed fout, zo onhip dat het weer hip wordt, quoi. Grappige sokken met je logo erop, ik zeg maar wat. Of is dat een ideetje van de Lidl? Oeps, zou zomaar eens kunnen!

 

Pure provocatie

Nieuwsjager, het is een hard beroep. Je rijdt bijvoorbeeld helemaal van Waterloo naar Merelbeke, enkel om vast te stellen dat een pot mayonaise in de ene winkel twee keer zo veel kost als in de andere, hoewel hetzelfde uithangbord boven beide deuren hangt, met dezelfde belofte: ‘laagste prijzen’. Je staat voor een mysterie, en je baas – die eerst ontslagen was en dan weer niet – eist opheldering. Want dit is Maatschappelijk Relevant. Wie bel je dan om het te komen uitleggen op tv? Deze bereidwillige jongen, inderdaad. Nu weten de VTM-kijkers dus eindelijk ook wat Colruyt allang helder uitlegt op z’n website: dat de prijzen worden aangepast in functie van de lokale concurrentie. “Is dat dan geen bedrog?” vroeg de verslaggeefster met lichtjes dichtgeknepen ogen. Mijn antwoord heeft ze wijselijk uit de reportage geknipt.
 

Trouwens, over Colruyt gesproken. Heeft u dat ook gelezen, afgelopen weekend? Wat die journalist van De Tijd bezielde, het is ons een raadsel. Yoghurt van Delhaize meebrengen naar een ontbijtinterview met Jef? Pure provocatie. Hij heeft er geen hap van gegeten, wat had je gedacht. Het is nochtans lekkere, en als topman moet je op de hoogte blijven van wat je concurrenten allemaal uitsteken, zou je denken. Maar niet als er een fotograaf van de financiële pers op zit te kijken. Hadden ze bij de zelfverklaarde kwaliteitskrant gehoopt op een sensationele coverfoto misschien? Verder viel er weinig spektakel te rapen in dat stuk. Tenzij dan, dat Jef het ook allemaal niet weet. “Als je denkt dat je het kunt, moet je stoppen”, luidde het advies dat hij van z’n vader meekreeg. Kijk, hij is nog altijd bezig. En of het Colruyt-model beter is? “Ik denk van wel, maar ik weet het niet zeker.” Tja, dan wij ook niet. U wel misschien? Tot volgende week!

 

Elke vrijdag een overzicht van het FMCG-nieuws in uw mailbox? Meld u hier aan voor onze gratis RetailDetail Food Newsletter.

 

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Algemeen18 september, 2026
    Poetin lijft Russische activiteiten van Nestlé en Auchan in

    Rusland plaatst de lokale activiteiten van Nestlé, Auchan en Lemana Pro, het voormalige Leroy Merlin op de Russische markt, onder zogezegd "tijdelijk" eigen beheer. Opnieuw verliezen zo verschillende grote westerse ondernemingen de feitelijke controle over hun Russische bezittingen.

  • icon
    Food18 september, 2026
    Picnic breidt maaltijdservice uit naar Duitsland

    Onlinesupermarkt Picnic lanceert in 2027 zijn bereide maaltijdendienst ook op de Duitse markt, na een test in Nederland. Ook het getrouwheidsprogramma Picnic Family trekt naar Duitsland.

  • icon
    Food18 september, 2026
    [Filet Pur] De mist in

    Teken des tijds: in de verleidingsstrategieën van onze supermarktketens halen pastinaken en paprika’s het steeds vaker op sauvignon blanc of syrah. Maar waar komt die penetrante zweetgeur in de rayons toch vandaan? Filet Pur trekt op onderzoek.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food1 september, 2026
    Grootste Vlaamse bakkersketen zou te koop staan
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Food8 september, 2026
    [Interview] “Retail is topsport!” (Els Lagrou, Albert Heijn België)
  • icon
    Food14 september, 2026
    Aldi België introduceert on-the-go-aanbod onder de vijf euro
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail