RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Registratie gratis nieuwsbrief
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
  • Bedrijven AgristoCargillClareboutLutosaTiense Suikerraffinaderij
  • Onderwerpen Inflatie
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

“Niet supermarkten, wel machtige voedingsbedrijven profiteerden van inflatie”

icon
Food14 februari, 2024
Shutterstock.com

Welke bedrijven gingen aan de haal met de grootste winsten na de sterke stijging van de voedingsprijzen in 2022? Niet de supermarkten, wel een beperkt aantal machtige voedingsbedrijven, stelt een nieuwe studie.

Minder winst voor supermarkten

Boeren, consumenten en politici wezen de afgelopen tijd met een beschuldigende vinger naar de supermarkten, naar aanleiding van de sterk gestegen voedingsprijzen. Ten onrechte, zegt econoom Olivier Malay van de Franstalige universiteit ULB. Hij onderzocht de jaarrekeningen van duizenden bedrijven om te achterhalen wie er profiteerde van de prijsstijgingen. Tegenover De Standaard becommentarieert hij de resultaten, die hij publiceerde bij de progressieve denktank Minerva.

Eén zaak is duidelijk: de supermarkten hebben niet kunnen profiteren van de hoge inflatie. Ze zagen weliswaar hun omzet fors stijgen, maar ook hun kosten namen toe. Leveranciers rekenden immers hogere prijzen aan, terwijl ook energie, transport, huur en arbeid duurder werden. Daardoor lag hun winst in 2022 zelfs lager dan de jaren ervoor.

Marktmacht loont

Anders ligt dat bij de Belgische voedingsbedrijven: liefst 46% onder hen boekte een hogere winst in 2022. Bij de 200 grootste bedrijven in de sector lag de rentabiliteit ruim een kwart hoger dan in de voorgaande vier jaren. Zeven fabrikanten zagen hun winst zelfs buitengewoon sterk toenemen. Aardappelverwerker Clarebout Potatoes boekte in 2022 een bedrijfswinst van 167 miljoen euro, terwijl dat in de vier voorgaande jaren gemiddeld 1,3 miljoen was. Dat is een stijging met bijna 6000%… Ook sectorgenoten Agristo en Lutosa, zetmeelproducent Tereos, pastamaker Soubry, de Tiense Suikerraffinaderij en de Belgische divisie van Cargill boekten fors hogere winsten.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Hoe ze daarin slaagden? Ze hebben een grote marktmacht, aldus Malay. Ze konden met andere woorden de gestegen grondstoffenprijzen makkelijker doorrekenen aan hun klanten, waardoor ze hun marge wisten te verhogen. Hij wijst erop dat de vier grootste grondstoffenleveranciers wereldwijd (ADM, Bunge, Cargill en Dreyfus, ook gekend als de ABCD-groep) hun winst in twee jaar zagen verdubbelen tot 13 miljard dollar, mede dankzij speculatie. Een belasting op overwinsten in de voedingssector – naar het voorbeeld van de energiesector – vindt de econoom daarom geen slecht idee.

Evolutie exploitatiewinst grote voedingsbedrijven

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food16 september, 2026
    Hoe Delhaize de Belgen vaker voor groenten en fruit wil doen kiezen

    Delhaize geeft de afdeling groenten en fruit een make-over en vernieuwt het assortiment, om consumenten te helpen met gezondere keuzes. Slechts 7% van de Belgen eet de aanbevolen hoeveelheid groenten, slechts 10% consumeert voldoende fruit.

  • icon
    Food16 september, 2026
    Royal Swinkels verhuist afvulactiviteiten Brouwerij Palm naar Nederland

    In een biermarkt die onder druk staat wil brouwersgroep Royal Swinkels de beschikbare productiecapaciteit efficiënter inzetten. Daarom verhuizen de afvullijnen voor flessen en vaten van brouwerij Palm in Steenhuffel naar Nederland.

  • icon
    Food16 september, 2026
    Becel-eigenaar Flora te koop voor 7 miljard euro

    Investeringsfonds KKR zet Flora Food Group, het bedrijf achter voormalige Unilever-margarinemerken als Becel, Bertolli, Blue Band en Violife, te koop. Een deal zou 7 miljard euro kunnen opbrengen.

Evenementen
  • 16
    sep
    CAPTAINS OF RETAIL – SEPTEMBER 2026
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food1 september, 2026
    Grootste Vlaamse bakkersketen zou te koop staan
  • icon
    Food18 augustus, 2026
    Aldi haalt emoji’s opnieuw boven voor start schooljaar
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Food14 september, 2026
    Aldi België introduceert on-the-go-aanbod onder de vijf euro
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail