No Waste Army opent tijdens de Verspillingsvrije Week een tijdelijke supermarkt op het station Utrecht Centraal met groenten en fruit die reguliere supermarkten vanwege hun uiterlijk afwijzen. De actie wil zo 100.000 kilo voedsel van de afvalberg redden.
Vijfde van alle voedsel verspild
De pop-up, die van 7 tot en met 13 september opent, verkoopt onder meer kromme komkommers, kleine peren en andere groenten en fruit die niet voldoen aan de gebruikelijke eisen voor vorm of formaat. Een digitale teller op de winkel start bij 100.000 kilo en telt bij iedere aankoop af. No Waste Army wil zo niet alleen producten verkopen, maar ook de discussie aanwakkeren over de eisen die retailers en de voedingsindustrie aan groenten en fruit stellen.
“We openen een supermarkt voor producten die eigenlijk helemaal geen aparte supermarkt nodig zouden moeten hebben”, zegt medeoprichter Thibaud van der Steen van No Waste Army. “Als voedsel alleen wordt afgekeurd omdat het niet perfect oogt, ligt het probleem niet bij het voedsel, maar bij ons voedselsysteem.” Volgens No Waste Army verspilt Nederland jaarlijks ongeveer 1,6 miljard kilo voedsel, ongeveer een vijfde van het totaal.
In de tijdelijke supermarkt liggen onder meer kromme komkommers en kleine peren. Ook verkoopt de winkel houdbare producten uit geredde oogsten, waaronder zoeteaardappelchips en pastasaus. No Waste Army organiseert tijdens de week nog een “wortelwasstraat”, waar bezoekers zelf kunnen testen of wortels door de vaste maatmallen van de verwerkingsindustrie passen. Zo wil de organisatie tastbaar maken hoe uiterlijke normen bepalen welk voedsel uiteindelijk de consument bereikt.
Consumenten kunnen vanaf 18 augustus al een box reserveren met twee houdbare producten en drie kilo verse groenten en fruit. Ze kunnen die tijdens de actieweek afhalen op Utrecht Centraal. Voor NS Stations past de pop-up in zijn duurzaamheidsbeleid: het spoorbedrijf wil alle stations tegen 2040 afvalvrij maken.
België - NL
Nederland - NL
España - ES
France - FR
Europe - EN


