RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
  • Bedrijven ColruytDanoneDelhaizeDr. OetkerGetirHeinekenJacobs Douwe EgbertsJumboLidlMyPriceNestléPepsiCoUnilever
  • Onderwerpen Filet PurFMCG
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

[Filet Pur] Groenteoorlogje

icon
Food26 april, 2024
Shutterstock.com

Wie appelen met peren vergelijkt, krijgt zure citroenen naar het hoofd. Als het al geen rotte tomaten waren. Hartelijk sfeertje alweer, afgelopen week in de foodretail. Russen blijken intussen gewoonweg welkom in Antwerpen, ook al verkopen ze geen filet pur maar ordinaire worst.

Lucratief

Rare wezens, die consumenten. Ge kunt gij daar niet aan uit. Ze drinken bijvoorbeeld weer meer Heineken – waarom toch? Dat ze met koffers vol leeggoed de grens oversteken, dat is dan weer perfect verklaarbaar: statiegeldtoerisme is en blijft lucratief. Grenzen zijn relatief in het eengemaakte Europa, maar niet voor politici, die mogelijk nog jaren gaan bakkeleien over maatregelen tegen zwerfvuil. Het kleingeld kunnen shoppers intussen gebruiken om chocolade te kopen, die schier onbetaalbaar wordt, ook al kunnen cacaoboeren er niet van leven.

Geef jonge ouders een kans om hun rusteloze kinderen enkele uurtjes zoet te houden tijdens het weekend, en je scoort. Zeker als je er een educatieve strik rond knoopt. Dat bewees Delhaize: zo’n tienduizend mensen kwamen zich tegoed doen aan proevertjes in Paleis 3 op de Heizel. “Even veel als op de eerste editie van Tomorrowland”, hoorden we. Jaja. Het decor was bepaald niet zo verbluffend als in Boom, maar met een beetje geluk kon je er heuse celebrities tegen het lijf lopen: Average Rob, Pascale Naessens, Sofie Dumont, Sven Ornelis, Peter Goossens… zelfs ondergetekende liep er eventjes rond, weliswaar niét om er een workshop Koken met Belgische asperges te begeleiden, wat ergens een gemiste kans is, maar goed.

Tovergroentjes

Qua charmeoffensief naar de oh zo belangrijke doelgroep van gezinnen met jonge kids was dat Wonderfood Adventure Festival dus geen verkeerde zet. Anderzijds werd afgelopen week pijnlijk blootgelegd hoe Delhaize erin slaagt die Kleine Leeuwtjes en ontbijtproducten en dergelijke fors in prijs te verlagen: door extra marge te nemen op groenten en fruit, die met hun gezonde imago nochtans een cruciale rol spelen in de strategie van de keten. Meer dan 30% duurder dan Colruyt, bleek uit een prijsvergelijking. Ondanks die Nutri-Score korting van 10%. Asjemenou. Dàt moeten wel tovergroentjes zijn.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

De aanstoker van het prijsgeweld in het groenten- en fruitrayon? Dat is Lidl. Al enkele weken publiceert de discounter een prijsvergelijking in z’n folder om te bewijzen dat ze de verse waar elke dag tegen de laagste marktprijs verkopen. Tot bijzonder grote ergernis van de concurrenten, die de vergelijking op z’n vriendelijkst “misleidend” noemen, wegens appelen met peren, tijdelijke verlagingen en heimelijke verhogingen, en geen enkel oog voor evidente kwaliteitsverschillen. Maar de media smulden ervan. Toch opmerkelijk: de marktleider stelde enkele weken geleden nog ferm dat ze nooit zouden stunten met landbouwproducten. In Merelbeke trekken ze zich daar niks van aan. En nu moet Halle wel volgen.

Armworstelen

Klanten van Jumbo die aan snelle suikers en vetten verslaafd zijn, kunnen tot hun grote opluchting opnieuw naar hartenlust spotgoedkope pizza’s van Dr.Oetker inslaan, of mierzoete Oreo’s en Milkarepen, maar voorlopig nog geen Pringles of Haribo-snoepjes. Het Gele Gevaar heeft prijsakkoorden bereikt met vier grote leveranciers (waaronder ook Danone en Douwe Egberts) maar nog niet met iedereen. Of dat armworstelen ook écht prijsvoordeel oplevert? Experts hebben zo hun twijfels: “Dè beste prijs bestaat niet”, aldus een inkoper van Ahold Delhaize. En boycots schaden beide partijen. Maar het kan wel interessante PR opleveren, soms.

En het hoeft niet altijd omzet te kosten: ondanks de boycot door Carrefour deed PepsiCo uitstekende zaken in Europa, vorig kwartaal. In tegenstelling tot Unilever, dat kampt met tegenvallende foodverkopen op het oude continent. Elders doen de “power brands” van de multinational wél wat er van hen verwacht wordt. Nestlé daarentegen moet het nog altijd hebben van prijsverhogingen.

Nachtmerries

Over Carrefour gesproken: niemand die erop gerekend had dat de retailer dit jaar de recordomzet van maart vorig jaar zou evenaren, toen ze hele horden hongerige Delhaize-klanten over de vloer kregen die niet in hun vertrouwde winkel terecht konden. Uiteindelijk wisten ze de schade nog te beperken. Benieuwd naar het vervolg.

Helemaal voorgoed voorbij evenwel: het tijdperk van de flitsbezorgers. Quick commerce is even snel gegaan als gekomen. Getir plooit zich nu noodgedwongen terug op Turkije, het enige land waar ze wat geld verdienen. De overname van Gorillas bleek niet de beste belegging. Flink heeft intussen ook Frankrijk verlaten. De opportuniteit die de pandemie bood, bleek van al te korte duur. Tja, de leveranciers van plexischermen en ontsmettingsgels hoor je ook niet meer, hé. En wie herinnert zich de Clipeez nog? Die zes miljoen sets herbruikbare handvaten van Colruyt duiken af en toe nog op in een nachtmerrie van Jef: ze liggen helaas op de plastic afvalberg.

Fluo-fris

En dan nog dit. Het is ze dan toch gelukt, met een goeie week vertraging. Maar de commotie bleef beperkt: een near non-event zou je de opening van die vierde Belgische MyPrice in Deurne kunnen noemen. Het nieuwe is er al een beetje af. Geen openingsceremonie met knallend vuurwerk, zo gek zijn ze nu ook weer niet. Evenmin een tierende burgemeester om de Russen tegen te houden – die had het te druk met de Antwerp 10 Miles. Prioriteiten.

Kort samengevat: hij is open, hij zit op een locatie waar eerder Carrefour Market en MyFood ten onder gingen, hij verkoopt stapels Litouwse worst en een boel andere dubieuze versnaperingen tegen bodemprijzen (die fluorescerende frisdranken, komen die uit de regio Tsjernobyl misschien?), keukentoestellen die mogelijk ergens van de camion zijn gevallen, en zowaar een Bordeauxwijn, die we niét voor u hebben gedegusteerd. Ook van de gratis proevertjes zijn we afgebleven. U doet wat u wil, natuurlijk. Dat ga ik ook doen, dit weekend. Maar niet in Deurne. Tot volgende week!

Elke vrijdag het belangrijkste foodnieuws in uw mailbox? Abonneer u hier op onze gratis nieuwsbrief!

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Algemeen18 september, 2026
    Poetin lijft Russische activiteiten van Nestlé en Auchan in

    Rusland plaatst de lokale activiteiten van Nestlé, Auchan en Lemana Pro, het voormalige Leroy Merlin op de Russische markt, onder zogezegd "tijdelijk" eigen beheer. Opnieuw verliezen zo verschillende grote westerse ondernemingen de feitelijke controle over hun Russische bezittingen.

  • icon
    Food18 september, 2026
    Picnic breidt maaltijdservice uit naar Duitsland

    Onlinesupermarkt Picnic lanceert in 2027 zijn bereide maaltijdendienst ook op de Duitse markt, na een test in Nederland. Ook het getrouwheidsprogramma Picnic Family trekt naar Duitsland.

  • icon
    Food18 september, 2026
    [Filet Pur] De mist in

    Teken des tijds: in de verleidingsstrategieën van onze supermarktketens halen pastinaken en paprika’s het steeds vaker op sauvignon blanc of syrah. Maar waar komt die penetrante zweetgeur in de rayons toch vandaan? Filet Pur trekt op onderzoek.

Evenementen
  • 24
    sep
    RETAIL MARKETING DAY 2026
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Food1 september, 2026
    Grootste Vlaamse bakkersketen zou te koop staan
  • icon
    Food27 augustus, 2026
    Delhaize trekt nu ook naar Makro-site Eke: 12 winkelopeningen dit jaar
  • icon
    Food14 september, 2026
    Aldi België introduceert on-the-go-aanbod onder de vijf euro
  • icon
    Food8 september, 2026
    [Interview] “Retail is topsport!” (Els Lagrou, Albert Heijn België)
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail