RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
RetailDetail BE
België - NL
  • België - NL
  • Belgique - FR
  • Nederland - NL
  • España - ES
  • France - FR
  • Europe - EN
  • Nieuws
    • Food
    • Mode
    • Wonen
    • Elektro
    • Schoonheid/verzorging
    • Doe-Het-Zelf/Tuin
    • Vrije tijd
    • Algemeen
  • Innovaties
  • Events
    • EVENTS 2026
    • EVENTS 2027
    • EVENT PARTNERSHIPS
  • Advertising & Paid content
    • RETAILDOSSIERS – KALENDER
    • PAID CONTENT & ONLINE ADVERTISING
    • PRINT ADVERTISING
    • PRINT ARCHIVE
  • Retail Tours
  • Keynotes
  • Ledenzone
Nieuwsbrief
  • Registreer gratis
Ledenzone
  • Log in
  • Word lid
thumb
Geschreven door Stefan Van Rompaey
In dit artikel
  • Bedrijven Albert HeijnBen & Jerry'sCarrefourDelhaizeUnilever
  • Onderwerpen Filet PurFMCG
Artikel delen
  • facebook
  • instagram
  • twitter
  • linkedin
  • email

[Filet Pur] Vadsige vreetfabrieken

icon
Food15 november, 2024
Shutterstock.com

Een multinational dumpt z’n monumenten, de leeuwen bezondigen zich aan kersthaast, de Nutri-Score wordt een breekijzer terwijl supermarkten uitpuilen van de ongezonde verleidingen. Filet Pur eet zich een indigestie.

Monumenten in de uitverkoop

Ondanks de dalende temperaturen blijven ze bij Unilever vastbesloten om zichzelf verder uit te kleden tot er nog maar weinig overblijft. Behoren blijkbaar níét tot de dertig sterkste merken van het concern: Unox en Conimex. Hollandse monumenten, nochtans. Maar aan taboes doen ze niet meer in the city. It’s money that matters, en veertig miljoen euro winst is niet genoeg. Hein Schumacher is formeel: ze moeten de deur uit. Geïnteresseerden kunnen zich melden aan de Victoria Embankment nummer 100. Ook een paar andere voedingsmerken staan op de dumplijst, trouwens.

Net als de ijsjes dus, al een hele tijd. En het wórdt ook hoog tijd, want wat voor een bende lastposten is me dat, zeg. Hebben ze nog maar eens een proces aan hun been, van hun activistische dochterbedrijf Ben & Jerry’s – het is daar eerder Ben & herrie. Wat er nu weer aan de hand is? De multinational belette blijkbaar elke poging van de Chocolate Chip Cookie Dough-makers om zich uit te spreken voor een staakt-het-vuren in Gaza, onder andere. Terwijl er bij de overname in 2000 duidelijk was afgesproken dat ze een onafhankelijke wereldverbeterende koers mochten blijven varen. Hebben ze allang spijt van. Allebei.

Kwijlende consumenten

De kerstdrang is wel érg sterk bij de mensen van Delhaize: de Sint wordt pas binnen drie weken verwacht en toch is de kerstspot al op tv, sinds woensdag. Een gevalletje van christmas creep, of kersthaast. Ze zitten gewoon te popelen in Kobbegem, nu hun favoriete periode eraan komt: first mover advantage, dat kunnen ze niet laten liggen. Met confronterende beelden van kwijlende shoppers die de aanblik van het exquise eindejaarsassortiment niet kunnen weerstaan, op de tonen van Hungry Eyes, een hit van de begin dit jaar overleden Eric Carmen, uit de nog lang niet vergeten filmklassieker Dirty Dancing. Bon, ze lachen deze keer geen oude witte mannen meer uit, het is toch een vooruitgang.

Schrijf je gratis in voor onze nieuwsbrief

Tja, ze zijn me daar in een winning mood, nu alle winkels overgedragen zijn en dat marktaandeel maar blijft stijgen en stijgen. De sfeer zat er dan ook geweldig goed in, de afgelopen dagen op de Delhaize Food Market, waar enthousiaste franchisenemers en medewerkers kwamen kennismaken met een overvloed aan uitgelezen heerlijkheden die de inkoopafdeling alweer voor hen had buitgemaakt. De pers mocht ook komen proeven: Belgische bubbels, etnische hapjes, Italiaanse delicatessen, het hield niet op. Het zelfvertrouwen is helemaal terug bij de Leeuwen.

Te schande gemaakt

Carrefour houdt het voorlopig op een spot over Act for Food. Een mooi initiatief, zou je denken op basis van de sympathieke beelden, maar merkfabrikanten weten beter. Dat duurzame programma is slechts een voorwendsel om leveranciers de arm om te wringen. Topman Alexandre Bompard lui-même schreef een dreigbrief die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat: drie weken de tijd krijgen ze, om hun oranje tot donkerrode Nutri-Scores te overhandigen. Bij gebrek aan medewerking berekent de retailer ze wel zelf. Wie zich verzet, zal openlijk te schande worden gemaakt. Wat denken ze wel, die vadsige vreetfabrieken!

En als het in Massy regent, dan druppelt het in Zaventem. Zet u dus maar schrap. Want terwijl frisdrankbottelaars, zuivelproducenten en koekjesbakkers geen zin hebben om openlijk te afficheren hoe ongezond hun verleidelijke lekkernijen wel zijn, omarmen retailers dat label eensgezind, kwestie van zich te profileren als voorvechters van het consumentenbelang en de volksgezondheid. Ook Albert Heijn-topvrouw Marit van Egmond pleitte enkele weken geleden op LinkedIn al ondubbelzinnig voor het voedsellogo. En bij Delhaize gaan ze zich hun favoriete marketinginstrument toch niet laten afpakken?

Geen calorieën tellen

Heel erg dubbelzinnig allemaal, het mag gezegd. Tien procent Nutri-Boostkorting op de gezonde bloemkool, jaja, maar vergeet ze vooral niet te gratineren onder een dikke laag smeuïge kaassaus en drink er deze krachtige Rioja bij. Tja, de supermarkten puilen in deze donkere dagen uit van de suiker-, zout- en vetrijke comfort food, de folder- en displaybijdragen van de nationale merken zijn meer dan welkom en de al dan niet mousserende wijnen staan overal in promo. Schol!

Kan je het ze kwalijk nemen? Wie kijkt er níét uit naar de troostende feestdagen, misschien? Maar eerst nog kilo’s speculazen sinterklazen, chocolade en marsepein naar binnen werken uiteraard, met een mandarijntje om te compenseren. Och, wie heeft er nu een beach body nodig in december? Voilà. Komt dus helemaal goed. Ook op de RetailDetail Night komende donderdag (er zijn nog een paar tickets) gaan we geen calorieën tellen. Een Filet Pur de volgende ochtend, dat wordt wel een uitdaging, die we onverschrokken aangaan. Tot volgende week!

Elke vrijdag het belangrijkste foodnieuws in uw mailbox? Abonneer u hier op onze gratis nieuwsbrief!

Meer over... Food
Zie meer
  • icon
    Food5 november, 2026
    Colruyt geeft nu al aftrap voor kerstoffensief

    Vanaf vandaag tot midden december gaan meer dan 280 Colruyt-winkels samen ruim 1,2 miljoen proefbordjes serveren. Hiermee trapt de retailer de eindejaarsperiode voor het tweede jaar op rij vroeg af, na een succesvolle eerste campagne vorig jaar.

  • icon
    Food5 november, 2026
    Kraft Heinz verkoopt koffiemerken om herstel te financieren

    Kraft Heinz neemt afscheid van het grootste deel van zijn Noord-Amerikaanse koffieactiviteiten. De verkoop van merken als Maxwell House, Gevalia en Tassimo moet de schuldenlast verlichten en ruimte creëren voor nieuwe investeringen. Intussen blijft de omzet dalen, al presteert het voedingsconcern beter dan verwacht.

  • icon
    Food5 november, 2026
    Pro-Russische hackers claimen aanval op supermarktkoelingen: “Systemische nalatigheid”

    Zoals voorspeld, krijgt de grootschalige cyberaanval op Europese supermarktkoelingen een geopolitiek staartje. Twee pro-Russische hackerscollectieven eisen de sabotage op die onder meer Delhaize, Carrefour en Edeka trof. Al betekent dat niet per se dat ze ook echt de daders zijn.

Evenementen
  • 19
    nov
    RETAILDETAIL NIGHT 2026
Meest gelezen
  • icon
    Mode8 oktober, 2026
    Zalando plant vlag in Frankrijk met reusachtig distributiecentrum
  • icon
    Food9 oktober, 2026
    Krijgt Colruyt 18 Belgische Carrefour-supermarkten in ruil voor Codifrance?
  • icon
    Mode13 oktober, 2026
    Norah opent eerste Belgische winkel in Diest, Hasselt volgt
  • icon
    Food7 oktober, 2026
    [Analyse] Colruyt, Aldi, Lidl en vakbonden voeren lobby-offensief over zondagsopeningen
Volg RetailDetail
  • socialFacebook
  • socialTwitter
  • socialInstagram
  • socialLinkedIn
Sinds 2009 is RetailDetail hét toonaangevende B2B-platform voor retail in Europa.
Als "100% trusted medium" en sterke retailcommunity biedt RetailDetail professionals dagelijks betrouwbaar nieuws, scherpe inzichten en relevante analyses uit de sector.
Daarnaast brengt RetailDetail de markt samen via inspirerende events en exclusieve retailtours, waar kennisdeling, netwerking en innovatie centraal staan.
footer-logo
Postadres
Genuastraat 1/41
2000 Antwerp
Contact & adres
Over ons
info@retaildetail.be

© 2026 RetailDetail